Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Diety zagraniczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas podróży służbowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leno11



Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 1

PostWysłany: Wto, 29 Gru 2009, 21:29    Temat postu: Diety zagraniczne Odpowiedz z cytatem

Witam, potrzebuje porady.
Mój pracodawca chce większą grupę pracowników wysłać do pracy fizycznej w Niemczech na okres trzech miesięcy (umowa o prace jest tak sporządzona, że pracownik nie może odmówić wyjazdu do pracy za granicą i na dodatek na śmiesznych polskich stawkach),
pracodawca zapewnia pracownikom hotel i wyżywienie.
Moje pytanie:
Czy mogę nie zgodzić się na wyżywienie oferowane przez pracodawce żywiąc się we własnym zakresie i żądać otrzymania diet na ten cel? (42 Euro / dzień)
Ndmienię, że mam problemy trawienne i muszę być na ścisłej diecie (jestem po operacji żołądka)
Będę bardzo wdzięczny za pomoc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pon, 04 Sty 2010, 22:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładne zasady rozliczania delegacji służbowych powinny być określone w przepisach wewnątrzzakładowych, takich jak układ zbiorowy pracy lub w regulamin wynagradzania, a w przypadku pracodawców nie zobowiązanych do sporządzania ww. dokumentów, w treści umowy o pracę.
Jednocześnie zgodnie z art. 77[5]. § 4 k.p. postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na terenie kraju przysługująca pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.
Wysokość diety za dobę zagranicznej podróży służbowej oraz warunki ustalania innych należności z tytułu podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm.).
Rozporządzenie powyższe nie precyzuje, czy jest możliwe pokrycie poniesionych przez pracownika wydatków na wyżywienie w przypadku, gdy odmówi on korzystania z bezpłatnego wyżywienia, zapewnionego przez pracodawcę. Przewiduje jednak częściową dietę, gdyż pracownikowi, któremu pracodawca zapewnił wyżywienie całodzienne, przysługuje oprócz wyżywienia także 25% diety obowiązującej w docelowym państwie podróży (w przypadku wyjazdu służbowego do Niemiec obecnie jest to kwota 10,5 EURO / dobę zagranicznej podróży służbowej).
W uzasadnionych przypadkach, jeśli zagwarantowane wyżywienie nie realizuje diety, którą zgodnie z zaleceniami lekarza powinien stosować pracownik, można zwrócić się do pracodawcy o wypłatę ekwiwalentu za wyżywienie. W tym celu należy przedłożyć pracodawcy stosowne zaświadczenie lekarskie, mówiące o zaleceniach lekarskich.
Ekwiwalent powyższy, zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia, jeśli jest niższy od przysługującej diety, powinien zostać wyrównany do wysokości należnej diety.
Wniosek o wypłatę ekwiwalentu lub diety, zamiast całodziennego wyżywienia, nie musi być uwzględniony, jeśli ośrodek, w którym zapewniono wyżywienie, może dostosować oferowane wyżywienie do zaleceń lekarza danego pracownika.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
azerty



Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 3

PostWysłany: Pią, 01 Paź 2010, 11:07    Temat postu: Choroba podczas delegacji Odpowiedz z cytatem

Witam,

Niedawno bylem na zagranicznej delegacji, podczas ktorej dopadla mnie choroba i niestety musialem udac sie do lekarza a nastepnie zakupic potrzebne lekarstwa. Wedlug <ROZPORZ> w takim wypadku pracownikowi nalezy sie zwrot poniesionych kosztow. Czy firmy prywatne sa zobowiazane do przestrzegania tego prawa? Jesli tak, to czy istnieje na to jakis odrebny przepis?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
azerty



Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 3

PostWysłany: Pią, 01 Paź 2010, 11:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju

dziekuje za odpowiedz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas podróży służbowej Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach