Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Czy to zwolnienie grupowe?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anna4000Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 1

PostWysłany: Wto, 14 Lip 2009, 22:30    Temat postu: Czy to zwolnienie grupowe? Odpowiedz z cytatem

Pracuję w Domu Pomocy Społecznej jako pielęgniarka. Pracodawca chce zwolnić wszystkie pielęgniarki i zatrudnić powtórnie te, które założą działalność gospodarczą i podpiszą umowę z NFZ albo zatrudnić firmę świadczącą usługi pielęgniarskie( firma ta miałaby przejąć część zwolnionych pielęgniarek, ok. 30 zostałoby bez pracy).Wszystkich pielęgniarek pracujących jeszcze w D.P.S-ie jest ok. 150, a wszystkich pracowników jest ok.500.
Czy będzie, to zwolnienie grupowe? Czy należy się odprawa? Jeżeli w momencie wypowiedzenia umowy o pracę będę na urlopie wychowawczym, czy należy mi się odprawa i w jakiej wysokości?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Milla1979Dołączył: 13 Kwi 2010
Posty: 38

PostWysłany: Sob, 30 Paź 2010, 23:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawo do odprawy pieniężnej wynika z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).Wspomniana wyżej ustawa wyróżnia zwolnienia grupowe i indywidualne, w zależności od liczby jednocześnie zwalnianych pracowników.
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. Nr 90 poz. 844 z późn. zm. oraz z 2004 Nr 96, poz. 959. przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

1)10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2)10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
3)30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników
- zwanego dalej "grupowym zwolnieniem".

Ze zwolnieniem indywidualnym mamy do czynienia w chwili rozwiązania umowy o pracę z chociażby jednym pracownikiem z przyczyn niedotyczących pracownika.


Faktyczna przyczyna rozwiązania umowy o pracę nieleżąca po stronie pracownika powinna być jedynym powodem rozwiązania stosunku pracy, a w sytuacji, gdyby ona nie wystąpiła, pracodawca nie zdecydowałby się na zwolnienie pracownika (wyrok SN z 10 października 1990 r., I PR 319/90; OSNC z 1992 r., z. 11, poz. 204).

Odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi w sytuacji, gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn nieleżących po stronie pracownika za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę albo na mocy porozumienia stron.
Wysokość odprawy jest uzależniona od zakładowego stażu pracy i przysługuje w wysokości (art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych):
• jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
• dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
• trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Należy zwrócić uwagę na okoliczność, że pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników podlegają przepisom ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
Ustawa ta przewiduje w niektórych sytuacjach znaczne osłabienie ochrony trwałości stosunku pracy pracownika w porównaniu z ochroną uregulowana przepisami Kodeksu pracy.
Zgodnie z artykułem 186[1] kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Jednak w art. 5 ustawy o zwolnieniach gr., ustawodawca uchyla zakaz wypowiadania umów o pracę niektórym pracownikom, którzy podlegają ochronie zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Otóż, pracownicy korzystający z urlopu wychowawczego nie są chronieni przepisami tej ustawy. Wypowiedzenie umowy o pracę takim pracownikom może nastąpić na jej podstawie w razie:
• zwolnienia grupowego z przyczyn niedotyczących pracowników,
• zwolnienia indywidualnego z tych przyczyn, z zastrzeżeniem jednak, że zakładowa organizacja związkowa nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu.
Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa podejmuje decyzję o zwolnieniu indywidualnym pracownika korzystającego z obniżonego wymiaru czasu samodzielnie.

Przepisy ustawy z o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników mają więc zastosowanie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jeżeli taki pracodawca rozwiąże stosunek pracy z pracownikami w trybie zwolnienia grupowego na podstawie art. 5 tej ustawy, to niektórym pracownikom nie może wręczyć wypowiedzenia definitywnego. Może im jedynie zmienić warunki pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające). Wykaz pracowników szczególnie chronionych znajduje się w art. 5 ust. 5 ustawy.
Wśród nich nie ma jednak pracowników korzystających z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że w sytuacji zwolnienia grupowego taki pracownik nie jest szczególnie chroniony i pracodawca może definitywnie wypowiedzieć mu umowę o pracę. Podobnie jest w przypadku dokonywania zwolnień indywidualnych dokonywanych na podstawie ustawy z szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Tak więc, jeżeli Pani pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, a wypowiedzenie nastąpi w ramach zwolnień grupowych lub na podstawie zwolnienia indywidualnego w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, ale z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to nie skorzysta Pani z ochrony przewidzianej w Kodeksie pracy.
Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 13.3.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zd. 2 KP - stwierdził Sąd Najwyższy-Uchwała SN z 15.2.2005 r., II PZP 13/05
Ustawa nie przewiduje w art. 8 żadnych okoliczności wyłączających prawo do odprawy pieniężnej. Jeżeli zatem przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym są zwolnienia grupowe, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to pracownicy tej w dniu rozwiązania stosunku pracy należy się odprawa pieniężna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
WolfpDołączył: 26 Lis 2012
Posty: 1

PostWysłany: Pon, 26 Lis 2012, 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ramach uzupełnienia problemu na dzień dzisiejszy odwołuje się do artykułu na blogu (osoby zajmującej się prawem) [edytowano - administracja]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pon, 26 Lis 2012, 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę zacytować wypowiedź a nie odnośnik do strony z płatnymi usługami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
danielosDołączył: 30 Wrz 2014
Posty: 3

PostWysłany: Wto, 30 Wrz 2014, 20:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mam problem ze zwolnieniami grupowymi - czy wręczenie wszystkim pracownikom (ok. 300osób) wypowiedzeń zmieniających (wypowiadających warunki płacy i płacy) to zwolnienia grupowe czy nie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Prawniczka28Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 8

PostWysłany: Sro, 14 Gru 2016, 13:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem to jest zwolnienie grupowe. Teraz niestety takich spraw będzie coraz więcej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach