Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
odprawa w związku z likwidacją stanowiska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ZOCHADołączył: 25 Lis 2008
Posty: 1

PostWysłany: Sob, 29 Lis 2008, 11:32    Temat postu: odprawa w związku z likwidacją stanowiska Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz proszę o pomoc.

Jaka odprawa z tyt. zwolnien grupowych należy sie pracownicy zatrudnionej dwa lata - ale bezpośrednio po przejściu na wcześniejszą emeryturę. Obydwa zatrudnienia ma w tej samej firmie. Chodzi mi o to, czy należy sumować staż pracy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mawoy
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 01 Lis 2004
Posty: 1021
Skąd: KRESY

PostWysłany: Pon, 01 Gru 2008, 21:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To czy pracownikowi na rozstanie należeć będzie się odprawa, zależy przede wszystkim od powodu rozwiązania umowy o pracę.
Przepisy przewidują bowiem konieczność wypłaty pracownikowi odchodzącemu z pracy odprawy pieniężnej m.in. w dwóch sytuacjach:
jeśli odchodzi na emeryturę lub rentę albo jeśli zostaje zwolniony na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych.
W tym drugim przypadku prawo do odprawy zależy także od wielkości zakładu pracy. Wspomnianą ustawę stosuje się bowiem wyłącznie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 osób. Jeśli więc pracownik zwolniony jest z przyczyn jego niedotyczących, ale z firmy małej, np. zatrudniającej tylko 6 osób, nie ma co liczyć na odprawę pieniężną z tego tytułu.
Odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych
Na odprawę z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych (ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników) mogą liczyć tylko osoby zwalniane z firm, do których ta ustawa ma zastosowanie. Chodzi tu o firmy zatrudniające co najmniej 20 osób.
Ważny jest też oczywiście powód zwolnienia. Odprawa przysługuje bowiem tylko pracownikom zwolnionym z przyczyn ich niedotyczących. Bez znaczenia będzie natomiast liczba zwalnianych osób. Prawo do odprawy przysługuje bowiem zarówno pracownikowi zwalnianemu w ramach zwolnienia grupowego, jak i pracownikowi zwalnianemu na podstawie tej ustawy, ale w trybie indywidualnym.
Prawo do odprawy przysługuje wszystkim pracownikom zwalnianym na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Jej wysokość uzależniona jest od tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia w firmie, która dokonuje zwolnień. I tak odprawa wypłacana jest w wysokości:
jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Nie chodzi tu jednak tylko o bieżące zatrudnienie. W zakładowym stażu pracy, od którego zależy wysokość przysługującej odprawy, należy uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli więc pracownik pracował już kiedyś w danej firmie, potem z niej odszedł, a po jakimś czasie znowu znalazł w niej zatrudnienie, przy ustalaniu zakładowego stażu pracy wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy należy zsumować.
Do zakładowego stażu pracy wlicza się także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 kp, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Wynika to z art. 8 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych, który stanowi, iż przy ustalaniu stażu pracownika przepis art. 36 par. 11 k.p. stosuje się odpowiednio.
WARTO WIEDZIEĆ
Odprawa pieniężna ustalana jest według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Ustawa określa jednak górną granicę jej wysokości. Nie może ona przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Termin wypłaty
Odprawa powinna być wypłacona w ostatnim dniu trwania stosunku pracy. Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego z 21 października 1999 r. (I PKN 320/99; Monitor Prawniczy z 2000 r. nr 6, s. 341), zgodnie z którym prawo do odprawy pieniężnej przewidzianej w art. 8 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (poprzedniczka ustawy z dnia 13 marca 2003 r.) pracownik nabywa w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Odsetki za opóźnienie z wypłatą tego świadczenia
(art. 481 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p.) przysługują pracownikowi od dnia następującego po dniu ustania stosunku pracy. Choć orzeczenie to odnosi się do starej ustawy o zwolnieniach grupowych, w pełni zachowało swoją aktualność. Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach