Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
rozwiazanie umowy o prace na czas okreslony

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zakończenie umowy na czas określony
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dargoDołączył: 06 Paź 2008
Posty: 2

PostWysłany: Pon, 06 Paź 2008, 09:48    Temat postu: rozwiazanie umowy o prace na czas okreslony Odpowiedz z cytatem

jaki jest tryb rozwiazania umowy o prace na czas okreslony, w moim przypadku jest to umowa zawarta do konca grudnia tego roku a pracodawca wypowieda mi umowe do 18 pazdziernika zaznaczam ze pracodawca na wypowiedzeniu nie podał przyczyny rozwiazania umowy. prosze szybka odpowiedz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 7549

PostWysłany: Pon, 06 Paź 2008, 20:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiadając na Pana pytania przedstawię w pierwszej kolejności kilka informacji prawnych, dotyczących zagadnienia które Pan porusza.

Zgodnie z kodeksem pracy umowę na czas określony można rozwiązać w następujących trybach
1. na mocy porozumienia stron,
2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem) - w powiązaniu z art. 33 Kodeksu Pracy,
3.przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4. z upływem czasu, na który była zawarta,

Jak oznacza sama nazwa „umowa na czas określony” powinna zakończyć się w dniu, określonym w umowie jako ostatni dzień obowiązywania umowy, czyli z upływem czasu na jaki ją zawarto (czyli punkt 4 w/w listy).
Zdarza się jednak, że strony umowy decydują się zakończyć wiążącą je umowę przed tym terminem, należy wtedy zastosować tryby wymienione w punktach 1 – 3.
Należy pamiętać, iż przy zastosowaniu wypowiedzenia (punkt 2) ma zastosowanie art. 33.Kodeksu Pracy, który mówi: „Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.”
Oznacza to, iż aby móc w przyszłości wypowiedzieć przez dowolną ze stron (pracodawcę lub pracownika) umowę na czas określony, należy przewidzieć w samej treści tejże umowy taką możliwość. Jednakże zawarcie w umowach krótszych niż 6-miesięczne klauzuli, umożliwiającej rozwiązanie umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem, będzie prawnie nieskuteczne.
W umowie na czas określony musi znaleźć się więc klauzula informująca o możliwości wcześniejszego rozwiązania takiej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 Kodeksu Pracy). Zgodnie z wyżej cytowanym artykułem kodeksu pracy dotyczy to jednak tylko umów zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy.
Umowę na czas określony zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawierającą w swojej treści klauzulę o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia, można wypowiedzieć w każdej chwili, także przed upływem 6 miesięcy, np. już po 1 miesiącu jej trwania.

Dwutygodniowy okres wypowiedzenia stosuje się bez względu na staż pracy pracownika i termin, na jaki strony zobowiązały się zawrzeć umowę o pracę, pod warunkiem, że umowa miała trwać co najmniej 6 miesięcy.

Okres wypowiedzenia zgodnie z art. 30 § 2[1]. Kodeksu Pracy obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Ponieważ Kodeks Pracy w art. 30 § 4 nakazuje podawać przyczyny rozwiązania umowy w dwóch sytuacjach:
- w oświadczeniach pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,
- lub w oświadczeniach pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia,
przez analogię traktuje się, iż w wypowiedzeniu umowy na czas określony nie ma konieczności uzasadniania przyczyn jej rozwiązania.

Sytuacje szczególne:
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, bez względu na ustalony przez strony termin jej trwania oraz bez względu na to, czy przewidziały one taką możliwość, jest dopuszczalne wtedy, gdy dochodzi do likwidacji lub upadłości pracodawcy (art. 41[1] § 2 kodeksu pracy). Okres wypowiedzenia wynosi wówczas dwa tygodnie.
Prawo dokonania wypowiedzenia w tych okolicznościach przysługuje zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi.
Umowa o pracę na czas określony może być także wypowiedziana, bez jakichkolwiek klauzul co do takiej możliwości i bez względu na długość terminu, na jaki została zawarta, w razie zwolnień z pracy dokonywanych na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844).


Wracając do Pańskiego pytania – nie wskazał Pan czasu trwania umowy, wnioskuję więc, iż jest to umowa na czas dłuższy niż 6 miesięcy, a pracodawca zawarł w umowie klauzulę, o której była mowa powyżej. Zgodnie z przedstawionymi przepisami Kodeksu Pracy pracodawca miał w takiej sytuacji prawo bez podania przyczyny wypowiedzieć Panu umowę o pracę na czas określony.
Jeśli jednak czas obowiązywania umowy miał być krótszy niż 6 miesięcy lub w umowie brak odpowiedniej informacji o wcześniejszej możliwości wypowiedzenia umowy – oświadczenie pracodawcy jest nieskuteczne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zakończenie umowy na czas określony Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
porady prawne porady prawne porady prawne
opinie

» Polecamy eBooki

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma? Oto jedyny taki poradnik, który pomoże Ci nabyć SPADEK, sporządzić TESTAMENT i napisać pozew o ZACHOWEK!

Rozwód i alimenty

Co musisz wiedzieć, aby „przeżyć” rozwód i poradzić sobie z załatwieniem wszystkich spraw – łącznie z podziałem majątku i alimentami?

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem

Twój pies sprawia problemy? A może dopiero chcesz przygarnąć psa? Oto poradnik, który pokaże Ci, JAK WYCHOWAĆ PSA, by był zdrowy, pełen energii, a przede wszystkim posłuszny!

Elementarz obsługi człowieka

Dowiedz się, gdzie znaleźć Złotą Rybkę i co zrobić, by spełniała WSZYSTKIE Twoje życzenia!

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Jak wybrać dobrze płatny, stabilny i satysfakcjonujący zawód? Poznaj 75 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI, które dadzą Ci gwarancję zatrudnienia w najbliższych dziesięcioleciach!

Zobacz wszystkie
poradniki »