Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Zwolnienie z świadczenia pracy a ekiwalent za urlop

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pikunik

PostWysłany: Pon, 11 Mar 2019, 19:51    Temat postu: Zwolnienie z świadczenia pracy a ekiwalent za urlop Odpowiedz z cytatem

Witam, w lutym złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Wypowiedzenie z zachowaniem okresu dwutygodniowego. Pracodawca nakazał mi podpisać papierek, że zgadzam się, że w czasie okresu wypowiedzenia zostanę zawieszony w świadczeniu pracy oraz wybiorę w tym czasie mój zaległy urlop. Podobno formułka o urlopie jest niezgodna z prawem, ponieważ pracodawca powinien dokładnie określić "w jakich ramach czasowych" odbiorę ten urlop. Czy mam prawo rościć jakieś odszkodowanie za nie wypłacony ekwiwalent za urlop?

pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 11 Mar 2019, 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracodawca powinien wskazać od kiedy i do kiedy pracownik wykorzystywać będzie urlop wypoczynkowy, a od kiedy jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, jednakże w tym przypadku zagadką dla mnie jest zastosowana forma rozwiązania umowy o pracę - bo albo jest porozumienie stron albo wypowiedzenie. Ma to znaczenie w tej sytuacji, bo pracodawca w okresie wypowiedzenia może dysponować urlopem pracownika, ale nie w sytuacji, gdy umowa rozwiązywana jest za porozumieniem stron - nawet z odległym terminem. Zatem - jeśli złożył Pan pismo rozwiązujące umowę o pracę w drodze porozumienia to pracodawca nie był uprawniony do zarządzania Pana urlopem a także do zwalniania Pana z obowiązku świadczenia pracy. Jeśli jednak podpisał Pan pismo, w którym przystał na takie warunki - uznać można, iż obie strony zawarły porozumienie stron również i w tym temacie, a co za tym idzie - jeśli w okresie dwóch tygodni do czasu rozwiązania umowy może Pan wykorzystać w całości zaległy urlop i bieżący, to brak podstaw do wypłaty ekwiwalentu urlopowego.
Powrót do góry
pikunik

PostWysłany: Pon, 11 Mar 2019, 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Złożyłem wypowiedzenie od pracownika z zachowaniem okresu wypowiedzenia (dwa tygodnie). a dodatkowo dali mi do podpisania coś takiego "W związku ze złożonym wypowiedzeniem umowy o pracę informujemy, że w okresie wypowiedzenia udzielamy Panu przysługujący urlop wypoczynkowy, a w pozostałym okresie zostaje Pan zwolniony z obowiązku świadczenia pracy."
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 12 Mar 2019, 19:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, zapis jest dość ogólny ale jasny i zrozumiały, nie stanowi więc podstawy do wypłaty ekwiwalentu - po prostu w okresie wypowiedzenia należy wykorzystać urlop w ilości dni Panu przysługujących. Gdyby nie było możliwości wybrania całego przysługującego urlopu to wtedy za pozostałe dni pracodawca musiałby wypłacić ekwiwalent, ale jak sądzę w tym przypadku możliwe jest wybranie wszystkich dni.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: