Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Badanie lekarskie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klenska



Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 3

PostWysłany: Czw, 21 Lut 2019, 23:55    Temat postu: Badanie lekarskie Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

Jestem związana umowa zlecenie i przechodzę teraz na umowę o pracę u tego samego pracodawcy. Zostałam wysłana na wstępne badania lekarskie w związku z umową o pracę w czasie godzin pracy podczas umowy zlecenie. Czy przysługuje mi wynagrodzenie w czasie wizyty, która odbywa się w godzinach pracy? Prosiłabym o odpowiedzi poparte odpowiednimi paragrafami jeśli takie wgl istnieją. Pytałam u pracodawcy i dostałam odpowiedź że nie przysługuje mi wynagrodzenie za ten czas.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pią, 22 Lut 2019, 09:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żadne przepisy nie mówią o tym, że za czas wykonywania badań wstępnych przysługuje wynagrodzenie - badania te należy bowiem wykonać PRZED rozpoczęciem pracy. Wynagrodzenie jest zachowane w przypadku badań okresowych i kontrolnych, czyli wtedy gdy istnieje stosunek pracy (art. 229 § 3. k.p. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych). Tu dodatkowo jest umowa zlecenie, której w dużej mierze - ale nie we wszystkich obszarach - nie dotyczą przepisy kodeksu pracy.
Pytanie - czym wywołana jest zmiana stosunku pracy z umowy zlecenie na umowę o pracę - bo jeśli zmiana dotyczy tylko nazewnictwa, i na umowie o pracę nadal będą wykonywane te same czynności i w taki sam sposób, w tych samych godzinach, pod nadzorem pracodawcy, to w zasadzie badania powinny były być wykonane przy rozpoczynaniu umowy zlecenie. I w takiim przypadku domagałabym się wypłaty wynagrodzenia za czas badań. Nie wiem jednak jakie były przyczyny, że zawarto umowę zlecenie a nie umowę o pracę i jak wyżej - czy będzie pełna kontynuacja dotychczasowych zasad. I odnosząc się do samego pytania - rozstrzygające są treść umowy zlecenia, która zapewne nie mówi nic o badanach i o wynagrodzeniu za niewykonywanie pracy (kiedy jest wypłacane), kodeks cywilny - który w tym temacie milczy oraz wspólne uzgodnienie stron.
Zleceniodawca słusznie wskazuje, że nie musi wypłacać wynagrodzenia za ten czas, bo badania robi Pani pod przyszłą umowę a nie w ramach obecnej, i z tego powodu nie będzie Pani w pracy, jednak czy nie powinien był nakazać wykonanie tych badań dużo wcześniej?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klenska



Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 3

PostWysłany: Pią, 22 Lut 2019, 09:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdy podejmowałam pracę zlecenie chodziłam na uczelnię więc nie mogłam być w pełnym wymiarze pracy. Teraz uczelnię skończyłam więc pracodawca chciał przejść na umowę o pracę. Badania lekarskie nie są jakies specjalne więc może dlatego pracodawca nie widział potrzeba w ich posiadaniu z mojej strony. Zostały mi skierowane badania o pracy przy komputerze powyżej 4h.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pią, 22 Lut 2019, 09:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, w takim przypadku zapłata za czas niewykonania zlecenia w związkiu z badaniami to tylko kwestia uzgodnieniz z pracodawcą - nie jest ono zobowiązany do zapłaty z tytułu umowy o pracę, bo za czas badań wstępnych nie ma wynagrodzenia, a także nie jest to uregulowane w kodeksie cywilnym oraz obecnej umowie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klenska



Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 3

PostWysłany: Pią, 22 Lut 2019, 10:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za rzetelną odpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach