Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Pracodawca zalega z wypłatą pensji i unika kontaktu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wykroczenia przeciwko prawom pracownika i roszczenia ze stosunku pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AdamB

PostWysłany: Wto, 13 Mar 2018, 12:47    Temat postu: Pracodawca zalega z wypłatą pensji i unika kontaktu Odpowiedz z cytatem

Mój - teraz już były - pracodawca zalega z pensją za styczeń i luty. 10 marca upłynął kolejny termin i, mimo moich pytań i ponagleń, nie mogę się doczekać ani pieniędzy, ani odpowiedzi kiedy będą i czy w ogóle będą. Wypłata wynikała z umowy o pracę, a zatem złamany został art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy.

Tymczasem ten sam pracodawca zwraca się do mnie z żądaniem zwrotu materiałów firmowych (materiały dziennikarskie - nie w formie fizycznej) pod groźbą konsekwencji finansowych. Ja mówię: najpierw wypłata, potem materiały, on odgraża się konsekwencjami, nie reagując na moje pytania o należne pieniądze.

Czy dobrze robię intencjonalnie przetrzymując te materiały?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 13 Mar 2018, 21:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ma Pan jakieś korzyści finansowe z przetrzymywania tych materiałów? Co uniemożliwia ta sytuacja pracodawcy? Czy może on odpowiedzialność z tego tytułu (np. w razie powstania szkody) przenieść na Pana? Jeśli tak to w pierwszej kolejności proszę zwrócić materiały (za jakimkolwiek potwierdzeniem - tak by mieć dowód na to, że materiały zwrócono) i równocześnie wezwać pracodawcę do zapłaty wynagrodzeń - koniecznie na piśmie. Brak rozliczenia z pracodawcą może być boleśniejsze w skutkach dla Pana niż dla pracodawcy, bo obecnie jeśli pracodawca wykaże, że poniósł szkodę, może jej dochodzić w pełnej wysokości.
Proszę też nie czekać z wezwaniem zapłaty wynagrodzenia - w razie braku odpowiedzi ze strony pracodawcy być może jedyną i ostateczną metodą będzie skierowanie sprawy do sądu, ale wtedy powinien Pan mieć czystą sytuację, by nie dać pracodawcy ręki do broni, kolokwialnie pisząc...
Powrót do góry
AdamB

PostWysłany: Wto, 13 Mar 2018, 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Korzyści materialnych z tytułu przetrzymywania tych materiałów nie mam żadnych. Są to surówki filmowe, które wykorzystywałem do montażu filmów, które kręciłem dla mojego byłego pracodawcy. Zajmują mi jedynie dysk, jednak stwierdziłem, że dopóki nie otrzymam wynagrodzenia, nie zwrócę ich.

Teraz chyba zmienię zdanie.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 13 Mar 2018, 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zalecam zwrot, korzyści z tego żadnych a może być tylko dodatkowy problem.
I pilnie wezwać do zapłaty - z wyznaczeniem terminu, po tym terminie w razie braku wynagrodzeń - pozew do sądu lub kontakt z Inspekcją pracy.
Powrót do góry
AdamB

PostWysłany: Czw, 29 Mar 2018, 14:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgłosiłem sprawę do PiP. Tymczasem sprawa okazała się rozwojowa, bo były pracodawca wyciągnął wobec mnie swoje działa. Jakiś czas temu publikując artykuł na portalu należącym do pracodawcy, posłużyłem się zdjęciem ściągniętym z publicznej domeny. Jakiś czas później spółka będąca właścicielem portalu (czyli mój pracodawca) otrzymała roszczenie ze strony kancelarii adwokackiej z Finlandii. Domagała się ona 300 euro plus vat zadośćuczynienia za użycie zdjęcia należącego do fotografa będącego ich klientem. Sprawa o tyle dla mnie niezrozumiała, że zdjęcie pochodziło z domeny publicznej, a zatem było przeznaczane do "przetwarzania i użytku", jak zresztą informowała odpowiednia adnotacja w Google. Nikt mnie wcześniej nie przeszkolił, że mogą być od tego wyjątki.

Po mojej interwencji w PIP, były pracodawca przysłał mi pismo z tej kancelarii (z datą 5.02, czyli kiedy jeszcze tam pracowałem). Treść maila od byłego szefa jest następująca:

"W związku z popełnionym przez Pana plagiatem, kancelaria Turre Legal z Finlandii żąda wypłacenia odszkodowania w wysokości 300 euro + 24 proc. VAT, dlatego proszę skontaktować się z w/w kancelarią i zapłacić odszkodowanie.

Sprawa plagiatu jest uregulowana prawem europejskim i już jest obsługiwana przez międzynarodową kancelarię prawną.
W przeciwnym wypadku sprawa zostanie skierowana do prawnika spółki i sądu, co narazi Pana na większe koszty. Dodatkowo wpłynie to negatywnie na Pańską opinię we wszystkich redakcjach, zamykając drogę kariery dziennikarskiej.
"

Sytuacja jest dziwna, bo jednocześnie firma jest mi winna wypłatę za 2 mce i chce ode mnie uregulowania roszczeń fińskiej kancelarii.

Nie do końca poczuwam się do odpowiedzialności za rzekomy plagiat, ponieważ:
1. Portal nie jest moim blogiem ani włąsnością
2. Nie byłem ostateczną jednostką, która decydowała o pojawieniu się materiału na stronie. Poza mną były przynajmniej trzy osoby - sekretarz redakcji, manager ds. komunikacji i promocji i red. nacz.
3. Poczytuję wyciągnięcie tej sprawy jako próbę przestraszenia mnie i zrzucenia z siebie odpowiedzialności za nieuregulowanie wynagrodzenia wobec mnie.

Co w tym wypadku robić?
Odpisywać?
Płacić i liczyć na wypłatę ze strony niesumiennego ex-pracodawcy?
Napisać mu, że ewentualne koszta może sobie odliczyć z wypłaty, na którą czekam od 2 miesięcy?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 02 Kwi 2018, 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety w kwestii plagiatu nie mogę wesprzeć, nie jest to mój zakres.
Jednakże sprawa odpowiedzialności z tego tytułu to zarówno sprawa Pana jak i pracodawcy. W rachubę wchodzą przepisy dotyczące odpowiedzialności materialnej pracowników.
Art. 114. Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.

Art. 115. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Art. 116. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Art. 118. W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.

Skoro o publikowanej treści decydował zarówno Pan jak i zespół - odpowiedzialność ta rozkłada się na wszystkich jego członków (jak w wyżej zacytowanym przepisie), chyba, że pracodawca wykaże, że tylko Pan odpowiada za materiały i źródło, z którego pochodziły oraz legalność ich wykorzystania. Zalecam kontakt z pracodawcą oraz niestety kontakt z prawnikiem - nie chodzi tylko o odszkodowanie ale o konsekwencje, o których napisał pracodawca.
Powrót do góry
pawemielcarz

PostWysłany: Czw, 19 Kwi 2018, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

byłem w podobnej sytuacji, nie obeszło się bez pomocy prawnika. Nie rozumiem takiego postępowania. Nie możliwe było, aby uniknąć zapłacenia mi zaległych pensji. Dogadać się nie dało. Więc jedynym rozwiązaniem była sprawa w sądzie.
Powrót do góry
AdamB

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2018, 08:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymałem list polecony z PiP, że inspektor skierował sprawę do sądu o ukaranie mojego byłego rpacodawcy. W jednym z punktów wiadomości znajduje się pytanie, czy chcę uczestniczyć w rozprawie jako oskarżyciel posiłkowy. Jestem w kropce.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2018, 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według mnie warto.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wykroczenia przeciwko prawom pracownika i roszczenia ze stosunku pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: