Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
umowa o pracę i zlecenie - czy zgodne z prawem?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stona66



Dołączył: 01 Lis 2004
Posty: 70

PostWysłany: Sob, 31 Mar 2018, 11:06    Temat postu: umowa o pracę i zlecenie - czy zgodne z prawem? Odpowiedz z cytatem

Witam. Chciałbym uzyskać prawną odpowiedź w kwestii prawdopodobnie omijania prawa podatkowego. Zatrudnienie w lokalu gastronomicznym, umowa o pracę z zapisem 40h/tydz, 8h/doba z możliwością przedłużenia do 12h/doba. Czy ten zapis w umowie jest zgodny z prawem? Wg mnie raczej nie, ale nie jestem znawcą prawa pracy, umiem tylko dobrze nakarmić gości. Prawdopodobnie pracodawca szybko obciął się, że wyrobienie 150h nadliczbowych w ciągu roku to kwestia 2 miesięcy i co dalej? No właśnie pomyślał. Nie chcąc stracić pracy podpisałem umowę zlecenie z firmą outsourcingową, której misją jest pomoc w obniżaniu kosztów i minimalizacja złożoności HR zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, szczególnie w branży gastronomicznej i hotelarstwie, w których najważniejsze jest skoncentrowanie na najwyższej jakości obsłudze. Nie wiem na czym miałaby polegać minimalizacja kosztów dla pracowników, bo dla pracodawcy to już z lekka zorientowałem się. Praca wykonywana w nadliczbowych to dopiero praca po upływie normatywu dla danego miesiąca, nie natomiast dobowych. Praca dobowa fakt 12-13h/doba, zaczyna się o 10-11 do 22-23 (czasami później) i na drugi dzień rozpoczęcie o 8 czy 9. Skoro outsourcingowa wypłaca nadliczbowe po normie miesięcznej, to dlaczego pracodawca nie stosuje nieprzerwanego odpoczynku 11 h w dobie pracowniczej, który powinien być zastosowany jak dla umowy o pracę? To jest zastanawiające. Zdarzały się przypadki 7 godz odpoczynku i do pracy. Ale dalej do konkretów. Zlecenie dla innej firmy wykonywane jest w tym samym miejscu, tymi samymi narzędziami i urządzeniami, pod tym samym kierownictwem, na rzecz pierwotnego podmiotu matki. Czy można wypowiedzieć zlecenie z art.746KC z uzasadnieniem, że straciło się zaufanie do zleceniodawcy z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia chociażby za miesiąc/e ubiegły/e? Czy to dobra podstawa rozwiązania zlecenia? Czy po wypowiedzeniu zlecenia pracodawca macierzysty powinien wypłacać nadliczbowe, bądź rekompensować wolnym? Proszę pomóżcie. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2018, 08:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że pracodawca rozpisuje godziny na firmę zewnętrzną tak, by zachowana była norma dobowa i tygodniowa, mimo rozliczania ich w skali miesięcznej - ewidencja czasu pracy zapewne jest "nienaganna" pod tym względem.
Outsourcing pracowniczy nie jest zabroniony, ale w tym przypadku zalecam, by przyjrzała się temu inspekcja pracy - jak rozumiem brak zgody na zlecenie skutkować może rozwiązaniem umowy o pracę.
Jeśli firma zewnętrzna nie płaci - można umowę wypowiedzieć, ale zapewne zakończy się to rozwiązaniem obu umów.
Ps. czas pracy może być wydłużony do 12 h, pod warunkiem zrekompensowania dłuższego czasu pracy krótszą pracą w innym dniu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach