Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Nauczyciel akademicki umowa o pracę a kodeks pracy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Przedłużenie umowy o pracę
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bulon1

PostWysłany: Czw, 05 Kwi 2018, 13:35    Temat postu: Nauczyciel akademicki umowa o pracę a kodeks pracy Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,

Zwracam się z serdeczną prośbą udzielenia porady prawnej w zakresie prawa pracy. Jestem nauczycielem akademickim na jednej ze śląskiej uczelni – pracuje tam już od 2012 roku – nadal na umowie o pracę na czas określony (aktualna umowa kończy mi się 30.09.2018 r.), otrzymałam informację iż kolejna umowa będzie dla mnie mocno niekorzystna tzn. będzie tylko na ½ etatu i znów na okres tym razem śmieszny bo 6 miesięcy. Doczytałam iż według ustawy o szkolnictwie wyższym art. 136 stanowi, że w sprawach dotyczących stosunku pracy stosuje się kodeks pracy.
Przedstawiam przebieg mojego zatrudnienia:
• Umowa na zastępstwo – stanowisko adiunkt: od 01.09.2012 do 30.06.2013 r
• Umowa o pracę – stanowisko adiunkt: od 1.07.2013 r do 30.06.2015 r.
• Umowa o pracę – stanowisko adiunkt: od 1.07.2015 r do 30.06.2017 r.
• Umowa o pracę – stanowisko adiunkt: od 1.07.2017 r do 30.09.2018 r.
Dodatkowo w roku 2014 przebywałam na urlopie macierzyńskim (od sierpnia 2014 do sierpnia 2015) i aktualnie również przebywam na urlopie macierzyńskim (od września 2017 do sierpnia 2018).
W każdej z prezentowanych umów pracodawca jest oczywiście taki sam oraz stanowisko oraz etat i grupa pracownicza identyczna. Aktualny kodeks pracy stanowi: „Art. 251. § 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.”

Tu moje pytanie czy ostatnia umowa zawarta od dnia 1.07.2017 r. (czyli już w trakcie obowiązywania nowego kodeksu pracy) nie powinna być przekształcona w umowę na czas nieokreślony ? Czy okres przebywania na urlopie macierzyńskim wliczany jest do 33 miesięcy ciągłości pracy?

Dodatkowo w statusie uczelni wprowadzone są następujące zapisy:
§ 141
1. Pierwsze zatrudnienie nauczyciela akademickiego w Uniwersytecie następuje na czas określony.
2. Warunkiem zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy nauczyciela akademickiego na podstawie umowy o pracę jest uprzednie złożenie pisemnego oświadczenia, że Uniwersytet będzie dla niego podstawowym miejscem pracy w rozumieniu art. 2 ustęp 1 pkt 33 ustawy.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od warunku określonego w ustępie 2.
§ 145
1. Zatrudnienie na stanowisku adiunkta następuje na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem § 141 ustęp 1. W uzasadnionych przypadkach może zostać zawarta umowa o pracę na czas określony.
2. Łączny okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie może przekroczyć ośmiu lat.
3. W przypadku zatrudnienia pracownika na stanowisku adiunkta na okres krótszy niż osiem lat zatrudnienie ulega przedłużeniu na czas potrzebny do zakończenia postępowania habilitacyjnego, jeżeli przed upływem okresu zatrudnienia została podjęta uchwała o wszczęciu postępowania habilitacyjnego, jednakże łączny okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie może przekroczyć ośmiu lat.
4. Do okresu, o którym mowa w ust. 2, nie wlicza się przerwy związanej z:
1. urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim lub urlopem wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. — Kodeks pracy,
2. pobieraniem zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 05 Kwi 2018, 23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okres 33 miesięcy na czas określony jeszcze nie został przekroczony - licząc od wejścia w życie nowych przepisów zatrudnienie terminowe, które trwa od 22.02.2016 dopiero po dn. 21.11.2018 przekroczy okres 33 miesięcy.Zatem obecna umowa jeszcze nie będzie umową na czas nieokreślony.
Istnieje też ryzyko, że podczas trwania nowej umowy, mimo przekroczenia okresu 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony, również i ona nie przekształci się w umowę bezterminową.
art. 25 [1] § 4. Przepisu § 1 (czyli dot. limitu 33 miesięcy i ilości umów) nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Powrót do góry
bulon1

PostWysłany: Pią, 06 Kwi 2018, 07:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Jednym słowem mówiąc ustawodawca dokonując zmian w przepisach wprowadził "ułatwienie" dla pracodawców, ponieważ w myśl poprzedniego kodeksu pracy Trzecia umowa powinna/musi być na czas nieokreślony, a w myśl nowych przepisów jeszcze trzecia może być umową na czas określony chyba, że czas zatrudnienia przekroczy 33 miesiące. Zastanawia mnie tylko dlaczego okres 33 miesięcy nie jest liczony od początku zatrudniania o umowę o pracę tylko od momentu wejścia w życie przepisów ???
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 06 Kwi 2018, 07:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak to przyjal ustawodawca, na zasadzie ze prawo nie dziala wstecz w tym konkretnym przypadku.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Przedłużenie umowy o pracę Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: