Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Technik BHP

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> BHP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
misiodab

PostWysłany: Pią, 09 Wrz 2011, 11:50    Temat postu: Technik BHP Odpowiedz z cytatem

Witam mam pewien problem jestem mgr inż Informatyki

w tym roku ukończyłem szkołę policealną dla dorosłych i uzyskałem dyplom Technika BHP.

Pracując w swoim zakładzie pracy (jako informatyk) zostałem objęty umową zlecenie (na której przydzielono mi stanowisko Inspektor BHP) na wykonywanie czynności związanymi z BHP w tym prowadzenie szkoleń wstępnych i okresowych w miejscu pracy. Szkolenia miałyby być dla pracowników biurowych.

Sądzę iż kryteria spełniam jeśli chodzi o prowadzenie szkoleń wstępnych i okresowych tj.

-posiadam zasób wiedzy ( zdany egzamin potwierdzający wiedzę na poziomi 98% poprawności)

-doświadczenie zawodowe (może nie jako BHP'owiec ale pracuję na stanowisku administracyjno - biurowym od 5 lat więc sądzę że mogę na ten temat więcej powiedzieć niż osoba wykładająca od 1 roku w firmie szkoleniowej)

- przygotowanie dydaktyczne (i na studiach i w szkole policealnej miałem przedmioty zajmujące się nauczaniem, psychologią, andragogiką i metodyką nauczania).

Obecnie sporządziłem już ocenę ryzyka, instrukcje przeciwpożarowe, zająłem się terminowymi przeglądami gaśnic, stanu technicznego budynku, wind, odgromienia itp. ogólnie uzupełniam braki w dokumentach.

Moje pytanie czy moja praca którą wykonuję nie wykracza poza uprawnienia Technika BHP oraz czy mogę szkolić jeśli organizatorem szkolenia jest pracodawca. Z góry dziękuję za odpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pią, 09 Wrz 2011, 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuję zapoznać się z rozporządzeniem w sprawie służby bhp i odpowiedzieć sobie na pytanie czy technik bhp może na podstawie umowy zlecenia wykonywać zadania służby bhp.

Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
Czyli trzeba być co najmniej inspektorem ochrony przeciwpożarowej. ( wynika to z ustawy o ochronie przeciwpożarowej Art. 4 )

Jeśli chodzi o terminowe przeglądy, którymi się zająłeś - ponieważ nie wiem w jakim zakresie to robisz myślę, że powinieneś zapoznać się z rozdz. 6 – utrzymanie obiektów budowlanych - ustawy prawo budowlane.
misiodab

PostWysłany: Pią, 09 Wrz 2011, 15:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

arisa napisał:

Proponuję zapoznać się z rozporządzeniem w sprawie służby bhp i odpowiedzieć sobie na pytanie czy technik bhp może na podstawie umowy zlecenia wykonywać zadania służby bhp.

Tutaj właśnie jest pewien precedens ponieważ można by mi było powierzyć obowiązki jeśli byłbym na etacie (np. dodatek funkcyjny) ale, że nie ma kasy na takich paragrafach to zostałem z moim zakładem (przebywając w nim na co dzień jako informatyk) objęty tą umową zlecenie.

arisa napisał:

Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
Czyli trzeba być co najmniej inspektorem ochrony przeciwpożarowej. ( wynika to z ustawy o ochronie przeciwpożarowej Art. 4 )

Wyczytałem gdzieś że instrukcje przeciwpożarową może napisać każdy dobrze by było jak by napisał ją strażak ale wiadomo jak jest.

arisa napisał:

Jeśli chodzi o terminowe przeglądy, którymi się zająłeś - ponieważ nie wiem w jakim zakresie to robisz myślę, że powinieneś zapoznać się z rozdz. 6 – utrzymanie obiektów budowlanych - ustawy prawo budowlane.

Tylko wzywam wykfalifikowane firmy.
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Nie, 11 Wrz 2011, 21:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem nie możesz wykonywac zadań służby bhp na umowę zlecenia ponieważ:

Kp. art. 23711. § 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej „służbą bhp”, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Jako technik bhp możesz wykonywać zadania służby bhp jeśli zakład zatrudnia do 100 pracownków.

§ 2. Pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, o którym mowa w § 1, a także specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby.

Będąc technikiem bhp nigdy nie będziesz specjalistą. Specjalistą może być osoba, która ukończyła studia o kierunku bhp lub osoba mająca wyższe wykształcenie i ukończone studia podyplomowe o kierunku bhp oraz w obu przypadkach roczny staż pracy w służbie bhp.
misiodab

PostWysłany: Pon, 12 Wrz 2011, 08:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

arisa napisał:
Moim zdaniem nie możesz wykonywac zadań służby bhp na umowę zlecenia ponieważ:

Kp. art. 23711. § 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej „służbą bhp”, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Jako technik bhp możesz wykonywać zadania służby bhp jeśli zakład zatrudnia do 100 pracownków.

§ 2. Pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, o którym mowa w § 1, a także specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby.

Będąc technikiem bhp nigdy nie będziesz specjalistą. Specjalistą może być osoba, która ukończyła studia o kierunku bhp lub osoba mająca wyższe wykształcenie i ukończone studia podyplomowe o kierunku bhp oraz w obu przypadkach roczny staż pracy w służbie bhp.

Reasumując w swoim zakładzie pracując jako informatyk mogę pełnić funkcję inspektora BHP. Tak?
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 12 Wrz 2011, 10:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak - pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.
misiodab

PostWysłany: Pon, 12 Wrz 2011, 11:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

arisa napisał:
Tak - pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

No to Ok. Zakład w którym pracuje zatrudnia 60 osób. Martwiło mnie tylko czy mogę być zobligowany umową zlecenie czy musi to być etat.
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 12 Wrz 2011, 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie możesz być zatrudniony na podstawie umowy cywilno prawnej - musiałbyś być specjalistą. Powierzyć zadania pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy to znaczy że pracujesz np. jako informatyk i jednocześnie na tym stanowisku przyjmujesz dodatkowe obowiązki związane z wykonywaniem zadań służby bhp. To jak pracodawca za to zapłaci to kwestia dogadania.
kuroido

PostWysłany: Sob, 27 Wrz 2014, 13:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli masz 1 umowę o prace to dla Ciebie będzie korzystniejsze dogadanie się aby kolejne obowiązki były na umowie śmieciowej
Powrót do góry
ocha12

PostWysłany: Czw, 29 Sty 2015, 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale jak nie jest specjalistą BHP to może wtedy być na umowie śmieciowej?
Powrót do góry
panjan

PostWysłany: Pią, 16 Paź 2015, 10:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak Smile Nie ma przeciwwskazań żadnych wg mnie
Powrót do góry
barteksmolinski

PostWysłany: Pon, 11 Kwi 2016, 12:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli masz odpowiednie wykształcenie to możesz przeprowadzać szkolenia bhp. Ale w tym zawodzie ważne jest też doświadczenie, bo sprawy bezpieczeństwa w zakładzie są bardzo ważne.

Ostatnio zmieniony przez barteksmolinski dnia Wto, 19 Kwi 2016, 11:36, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Kpawel17

PostWysłany: Nie, 17 Kwi 2016, 09:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według mnie zadań służby BHP nie możesz wykonywać, natomiast szkolić z zakresu BHP (szkolenia okresowe) jak najbardziej - jeżeli posiadasz uprawnienia pedagogiczne, inspektora p/poż i masz ukończony kurs pierwszej pomocy - chyba że potrafisz potwierdzić zasób wiedzy i umiejętnoœci z p/poż i pp. w inny sposób niż zaœwiadczenia potwierdzajšce kwalifikacje - wiem że wiedza nie jest tożsama z posiadanymi "kwitami". Co do instrukcji, to jeżeli jest to instrukcja p/poż to i owszem natomiast przy pisaniu instrukcji bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla budynku - zdecydowanie nie. Najlepiej jak napiszesz krótkie zapytanie do miejscowej placówki PIP, skonkretyzujesz dokładnie pytanie, szkolenia BHP podzielisz na wstępne stanowiskowe i ogólne oraz szkolenia okresowe, oni wyrażš swojš opinię i będziesz wiedział na 100 % co i jak. Z proœbš możesz zwrócić się jako osoba prywatna a nie pracownik, więc nie musisz obawiać się od razu kontroli.
Nieco inaczej wyglšda sytuacja pracodawców zatrudniajšcych do 100 pracowników. Tacy pracodawcy powierzajš wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy‚ jeœli spełnia on odpowiednie wymagania kwalifikacyjne. W twoim przypadku to np. 1/4 bhpowiec 3/4 informatyk. Gdybyœ był specjalistš to i owszem umowa zlecenie.
Powrót do góry
OlafGruber

PostWysłany: Wto, 06 Mar 2018, 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak ma się sprawa w dużych firmach? Z tego co słyszałem po szkole policealnej można działać w średnich przedsiębiorstwach do spraw jako pracownik BHP.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> BHP Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: