Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
niewypłacone nadgodziny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pablox

PostWysłany: Wto, 15 Lis 2016, 12:52    Temat postu: niewypłacone nadgodziny Odpowiedz z cytatem

Mam problem z byłym pracodawcą.

Przez cały czas trwania umowy o pracę nie był mi wypłacany dodatek za przepracowane godziny w porze nocnej.

Następnie dostawałem tylko wynagrodzenie ustalone w umowie bez względu na przepracowane godziny. Najgorsze, że nikt tam nie prowadzi spraw kadrowo-płacowych. Miałem z góry planowane nadgodziny w grafiku (czy to w dni wolne czy w święta). Był to obiekt hotelowy, pracowaliśmy w systemie 12-godzinnym, chociaż w umowie o pracę miałem wpisany ośmiogodzinny dzień pracy i 40 godzin normy tygodniowej. Nie ma żadnego dokumentu przyjętego w zakładzie, ani żadna osoba decyzyjna nie wie tam jaki jest obowiązujący pracowników okres rozliczeniowy!
Odchodząc z zakładu wniosłem pismo o rozliczenie czasu pracy, wypłatę nadgodzin, ekwiwalentu urlopowego i dodatku nocnego. Nie zostało to zrobione przez 4 miesiące. Wymagali oni sami ode mnie, aby rozliczył sobie czas pracy, bo oni kadrowej nie zatrudniają. Ja powiedziałem, że nie wiem jak to zrobić, chociażby dlatego, że nie ma w zakładzie przyjętego okresu rozliczeniowego. Jednocześnie miałem nadgodziny raz w święta, raz w dni powszednie, to też utrudnia mi liczenie. Czasem nadgodziny ciągły mi się przez 3 miesiące, potem miałem niedogodziny, znowu następny miesiąc nadgodziny (nawet ponad 30 godzin).

Nie wiem jak dalej z nimi rozmawiać. Może przyjąć jakiś okres domyślny okresu rozliczeniowego i samemu spróbować to obliczyć? Co wtedy z niedogodzinami? Z rozmowy z jedną osób z firmy dostałem info, że chcieliby ze mną pójść na jakąś dziwną ugodę, tylko nie wiem jak to miałoby wyglądać. Nie zgadzam się, aby złotówka choćby była z mojej strony oddana pracodawcy czy nie zapłacone składki społeczne.

Zgłaszane moje uwagi przełożonej były przez nią ignorowane. Jestem już nawet skłonny pójść do Sądu Pracy czy PIP, jednocześnie z początku przez pół roku pracowałem na umowie zlecenie z niską kwotą, bo nie chcieli dać mi innego zatrudnienie. Byłem świadom, że było to unikanie stosunku pracy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 15 Lis 2016, 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozliczenie i wypłacenie wszystkich kwot - nadgodzin, dodatków, ekwiwalentu za urlop - to obowiązek pracodawcy i pracownik nic sam sobie nie musi wyliczać - chyba, że jest swoim własnym kadrowym Wink.
Radzę kontakt z PIP - za dużo tu wątpliwości i spraw do uporządkowania by pomóc poprzez forum.
Radzę przyjmować, że w tym przypadku okres rozliczeniowy to 1 lub maks. 3 miesiące.
Praca na zlecenie jak rozumiem nie do końca była Pana inicjatywą, więc nie obawiałabym się konsekwencji z tego tytułu.
Powrót do góry
pablox

PostWysłany: Sro, 16 Lis 2016, 22:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, zlecenie było dla mnie zaskoczeniem, gdyż pracowałem normalnie w stosunku pracy. W momencie, gdy spostrzegli się, że mogę odejść, bo jestem z tego niezadowolony to zrobiono mi umowę o pracę. Dziękuję, myślę, że nie ma innego wyjścia jak skorzystać z pomocy instytucji do tego powołanych i to zgłosić.
Być może przeliczę to i tak dla siebie, zakładając 1-miesięczny okres rozliczeniowy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: