Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Wynagrodzenie - umowa zlecenie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
uczen19

PostWysłany: Sro, 21 Wrz 2016, 20:19    Temat postu: Wynagrodzenie - umowa zlecenie Odpowiedz z cytatem

Witam!
Chciałbym prosić o poradę. Jestem uczniem technikum i chciałem dorobić sobie na wakacje.
Pracowałem na umowę zlecenie w sklepie "XYZ" przez równy miesiąc (od 1 do 1).
Od początku nie podobało mi się podejście przełożonych do tematu.
Umowę dostałem niekompletną, jednak po jakimś czasie dostałem komplet dokumentów. Chciałem odzyskać kopię umowy, bo kierownik chciał ją podpisać "ale akurat nie miał czasu, więc odda mi później". Kopii nie dostałem do dzisiaj, chociaż zapewniają mnie, że dostanę ją pocztą, co jest dla mnie dziwne.
Ale do rzeczy...
Na umowie było jasne napisane, że rozliczenie zostanie zrealizowane do 21 dni od zakończenia zlecenia.
Nadszedł ostatni dzień na rozliczenie, a pieniędzy wciąż nie było. Chodziłem, dzwoniłem i pytałem w sklepie, kiedy co i dlaczego się spóźniają z wypłatą. Odpowiedzi były wymijające, a bo to ktoś na urlopie, a bo jakieś opóźnienia itd. Postraszyłem ich trochę PIPem (tak, wiem że PIP nie zajmuje się śmieciowymi umowami). Minął prawie miesiąc i w końcu dostałem wypłatę. Tyle że zamiast umówionego 1000 zł, dostałem 1900 zł. Teraz kierownik ze sklepu piszę do mnie smsy, dzwoni, nalega bym przyniósł mu do ręki te 900 zł. Gdy zapytałem, czy mogę zrobić przelew na ich konto, odpowiedział mi, żeby się w to nie bawić. Dziwi mnie też, że muszę im cokolwiek zwracać, skoro na umowie nie było o tym mowy. Na pytanie, dlaczego mam im zwracać te pieniądze, usłyszałem, że tak się umawialiśmy (???). Odkąd tam pracowałem, słyszałem 3 wersje, w jakiej formie dostanę wypłatę.
1 - przelew na konto
2 - dostanę do ręki w sklepie
3 - przelew na konto ale nie 1000 zł, a więcej pieniędzy, tyle że nie wiedziałem ile - i właśnie tym sposobem mi przelali 1900 zł i proszą o zwrot.

Jak mam to rozumieć? Zwracać im te pieniądze?
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 22 Wrz 2016, 17:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo rozumiem, raz Pan napisał, że
Cytat:
Umowę dostałem niekompletną, jednak po jakimś czasie dostałem komplet dokumentów.

A potem, że:
Cytat:
Kopii nie dostałem do dzisiaj, chociaż zapewniają mnie, że dostanę ją pocztą, co jest dla mnie dziwne.

To jakie dokumenty Pan dostał w komplecie?

Teraz co do wynagrodzenia - przy umowie zlecenia powinien być wystawiony rachunek, z którego powinna była wynikać kwota wynagrodzenia. I do tej kwoty należy odnieść otrzymane wynagrodzenie - jeśli otrzymał Pan za dużo to nie tylko kultura, etyka ale i prawo nakazuje zwrócić to, co Panu nienależne. Do Pana oczywiście należy decyzja ale proszę pamiętać, że skoro z umowy wynika niższa kwota wynagrodzenia, to zleceniodawca może prawnie dochodzić zwrotu nadpłaty na drodze cywilnej podnosząc kwestię bezpodstawnego wzbogacenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: