Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
wynagrodzenie za dodatkowe godziny pracy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas podróży służbowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ami2015

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 13:34    Temat postu: wynagrodzenie za dodatkowe godziny pracy Odpowiedz z cytatem

Witam,

mam pytanie. w umowie mam wymiar pracy 8 godzin + 30 minut przerwy nie wliczanej do czasu pracy (oczywiście ta przerwa to tylko na papierze).

zazwyczaj pracowała ponad 8 godzin, a zdarzało się, że wyjeżdżałam w delegację z szefową o 7 rano a wracała o 23, 6.30-18.00 itp. było to ponad 8 godzin pracy - nie mogłam starać się o dzień wolny za takie nadgodziny bo uznano, że to taki rodzaj pracy.

obecnie otrzymałam wypowiedzenie od pracodawcy i moje pytanie:
czy za te nadgodziny mam szansę jakoś starać się o wynagrodzenie itp. czy temat ju przepadł?

czy mogę gdzieś z tym pójść, odwołać się, że nie pracowałam zgodnie z zapisem w umowie.

dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 14:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko zależy od tego, w jakich godzinach faktycznie była wykonywana praca podczas wyjazdów - pomija się w tym przypadku czas podróży - gdyż czas podróży nie jest wliczany do czasu pracy - o ile nie jest Pani zatrudniona jako kierowca. Tylko czas faktycznego wykonywania pracy jest liczony do czasu pracy podczas podróży służbowych.
Powrót do góry
Ami2015

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 14:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli fakt, że podróż trwała 5,5 w jedną stronę i tyle samo w drugą, czyli łącznie 11 godzin nie liczy się, pomimo, że w drodze też pracowałam zdalnie? oczywiście sama praca na miejscu na wyjeździe mieściła się w 8 godzinach, ale dojazd i powrót z niej do domu trwał 11 godzin a w podróży również pracowałam, z tym, że zdalnie, bo inaczej się nie dało.

nie, nie jestem kierowcą, tylko pracownikiem biurowym.
Powrót do góry
Ami2015

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 14:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i jeszcze jedno, a jeśli z biura wychodziłam po więcej niż po 8 godzinach, nagminne było to 10 godzin a zdarzało się o 12 godzin.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 14:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, nawet jak podróż wymaga długiego dojazdu lub noclegu - czas ten nie jest zaliczany do czasu pracy i nie generuje nadgodzin. Praca wykonywana w czasie drogi - owszem - powinna być wliczona.

Godziny spędzone na pracy w biurze - powinny być rozliczane wg ewidencji czasu pracy i odpowiednio wynagrodzone - stawka za godzinę plus dodatek.
Proponuję zrobić wykaz nadgodzin i przełożyć pracodawcy do wypłaty.
Powrót do góry
Ami2015

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 14:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak, tylko jak mogę teraz udowodnić to, że pracowałam powyżej 8 godzin (zablokowano m dostęp do konta @ pomimo, że nadal jestem pracownikiem choć na wypowiedzeniu).

i jak liczyć stawkę za nadgodziny (za dzień pracy + ten dodatek) w takim przypadku w celu przedłożenia takiego dokumentu.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 14:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dowodami mogą być Pani "zeznania", relacje świadków, którzy widzieli, że Pani pracowała.
Nie musi Pani liczyć stawek - trzeba tylko dać wykaz - to pracodawca powinien obliczyć wynagrodzenie za ten czas.
Czy w firmie była prowadzona ewidencja czasu pracy? i czy były faktyczne godziny wykazywane?
Powrót do góry
Ami2015

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niestety nie. jedynie rano podpisywało się listę obecności.
świadkami jedynie mogą być koledzy, ale tam pracują, więc nie będą poświadczać zapewne, Poza tym zdarzało się, że sama zostawałam do późna (czasem z kimś, ale nadal tam pracują te osoby) i jedynym dowodem było włączanie alarmu na wyjście biura. Nawet kamer w firmie nie ma.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 15:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, popularne postępowanie, ale błędne - listy obecności nie musi być, za to obowiązkowo należy prowadzić ewidencję czasu pracy. I ten błąd pracodawcy teraz działa na Pani niekorzyść... Można przedstawić wykaz pracodawcy i spróbować dogadać się z pracodawcą... ale szanse są niewielkie. Ew. zgłosić do PIP, że nie było ewidencji.. ale to też niewiele da, bo musiała by Pani mieć dowody, że nadgodziny wystąpiły, a pracodawca po prostu na przyszłość tylko swój błąd poprawi prowadząc ewidencję.. .
Powrót do góry
Ami2015

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 15:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozumiem. dziękuję za porady.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas podróży służbowej Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: