Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
pieniądze na święta dla pracownika z ZFŚS kiedy ZUS

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agnieszkad40Dołączył: 05 Lip 2012
Posty: 6

PostWysłany: Wto, 13 Lis 2012, 14:30    Temat postu: pieniądze na święta dla pracownika z ZFŚS kiedy ZUS Odpowiedz z cytatem

Bardzo proszę o pomoc.

Postanowiono w mojej jednostce wypłacić środki dla pracowników na święta w formie pieniężnej w kwotach od 150 - 50zł.

Czy powinnam odprowadzić składki ZUS i zdrowotną, czy to zależy od kwoty którą pracownik pobrał z ZFŚS w ciągu roku?

Agnieszka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 7642

PostWysłany: Pon, 26 Lis 2012, 09:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świadczenia, pochodzące z ZFŚS lub funduszu związków zawodowych, które są wypłacane w formie pieniężnej pracownikowi, są zwolnione od podatku gdy świadczenie jest wypłacane w ciągu roku łącznie do wartości 380 zł. Świadczenia te nie są także obciążone składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wynika tak z art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 poz. 361 z późn. zm.), zgodnie z którym wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi”.
Dopiero przekroczenie kwoty 380 zł w ciągu roku dla danego pracownika będzie skutkowało koniecznością opodatkowania przekazywanych pracownikowi świadczeń podatkiem dochodowym.
Oznacza to, że pracodawca, który w ramach działalności socjalnej podaruje pracownikom świadczenia pieniężne ze środków podchodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, nie będzie musiał naliczać i odprowadzać podatku od wartości świadczenia nieprzekraczającej 380 zł.

W przypadku składek emerytalno - rentowych, zgodnie z § 2 ust 1 pkt. 19 i 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - dalej zwanego rozporządzeniem składkowym (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - do wysokości nie przekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonej w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647 i Nr 147, poz. 686, z 1997 r. Nr 82, poz. 518 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 75, poz. 486 i Nr 113, poz. 717). Przepisy rozporządzenia składkowego stosuje się również przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na zdrowotne, stąd od świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne nie jest także naliczana składka na to ubezpieczenie.
Powyższe wynika z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.), zgodnie z którym do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Od świadczeń przekazanych pracownikom, finansowanych ze środków ZFŚS do wysokości odpisu na ten fundusz, nie nalicza się więc składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jeśli jednak pracodawca sfinansuje świadczenia pieniężne z innych źródeł niż powyżej, np. ze środków obrotowych, to świadczenia takie podlegać będą opodatkowaniu i będą także podstawą naliczenia składek ZUS..

Należy pamiętać, że przyznanie świadczeń ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych w związku ze świętami jest nadal traktowane jak pomoc socjalna. Decydując o przyznaniu świadczeń w jakiejkolwiek formie z środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych należy więc uwzględnić całokształt sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika na tle pozostałych pracowników. Pod uwagę należy brać wszystkie kryteria socjalne łącznie, a także należy uwzględnić sytuacje wyjątkowe czy przejściowe, ale istotne w momencie przyznawania pomocy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
porady prawne porady prawne porady prawne
opinie

» Polecamy eBooki

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma? Oto jedyny taki poradnik, który pomoże Ci nabyć SPADEK, sporządzić TESTAMENT i napisać pozew o ZACHOWEK!

Rozwód i alimenty

Co musisz wiedzieć, aby „przeżyć” rozwód i poradzić sobie z załatwieniem wszystkich spraw – łącznie z podziałem majątku i alimentami?

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem

Twój pies sprawia problemy? A może dopiero chcesz przygarnąć psa? Oto poradnik, który pokaże Ci, JAK WYCHOWAĆ PSA, by był zdrowy, pełen energii, a przede wszystkim posłuszny!

Elementarz obsługi człowieka

Dowiedz się, gdzie znaleźć Złotą Rybkę i co zrobić, by spełniała WSZYSTKIE Twoje życzenia!

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Jak wybrać dobrze płatny, stabilny i satysfakcjonujący zawód? Poznaj 75 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI, które dadzą Ci gwarancję zatrudnienia w najbliższych dziesięcioleciach!

Zobacz wszystkie
poradniki »