Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - źle obliczony?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata_S

PostWysłany: Wto, 15 Lis 2011, 10:13    Temat postu: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - źle obliczony? Odpowiedz z cytatem

Witam, bardzo proszę o pomoc, czy w związku z umową o pracę tymczasową na pełen etat (ale tylko przez 2 miesiące, wrzesień i październik), pracodawca mógł w ten sposób obliczyć ekwiwalent za 4 dni (32 godziny):
-podstawa 3500 zł,
-wrzesień - dni robocze 22,
-październik - dni robocze 21,
-współczynnik ekwiwalentowy za 2011r. to 21.

Pracodawca wyliczył mi ekwiwalent 636,36 zł , zaś ja byłam przekonana, że należy mi się 666,67 zł, gdyż:
3500 : 21 (wsp. ekw. za 2011r.) = 166,67,
166,67 :8 = 20,83,
20,83 x 32 = 666,67 zł

Bardzo proszę o pomoc i dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 16 Lis 2011, 20:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku pracowników tymczasowych nie należy kierować się wartością współczynnika ekwiwalentu urlopowego i liczbą godzin, tylko zasadami, opisanymi w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dziennik Ustaw nr 166 z 2003 poz. 1608 z późn. zm.). Zgodnie art. 17. ust. 4. ww. ustawy wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.
Jak wynika z powyższego, sposób liczenia ekwiwalentu pieniężnego nie jest taki sam, jak w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w tradycyjny sposób. W celu uzyskania wartości ekwiwalentu za jeden dzień urlopu należy bowiem podzielić sumę uzyskanego w danym okresie wynagrodzenia przez liczbę dni pracy, za które owo wynagrodzenie przysługiwało, a otrzymany wynik należy pomnożyć razy liczbę niewykorzystanych dni urlopu.
Jeżeli pracownik wykorzystał część urlopu, to za resztę powinien otrzymać ekwiwalent pieniężny odpowiednio pomniejszony.
Przykładowo, jeśli suma wynagrodzeń za dwa miesiące pracy tymczasowej wyniosła 7000 zł, a liczba dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało wynosiła 43, to ekwiwalent pieniężny za jeden dzień urlopu będzie wynosił 162,79 zł.
W związku z powyższym obliczenia, podane w pytaniu, są nieprawidłowe.
Powrót do góry
Renata_S

PostWysłany: Czw, 17 Lis 2011, 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie pracodawca również źle obliczył ekwiwalent, gdyż wg Pani obliczeń powinien był zapłacić 651,16 zł (za 4dni), zaś przelał mniej. Raz jeszcze dziękuję za wyjaśnienie mi tej kwestii, teraz będę mogła spokojnie udać się po wyjaśnienia do byłego pracodawcy.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 17 Lis 2011, 10:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza się, pracodawca również źle obliczył wartość ekwiwalentu.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: