Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
porozumienie stron a kary umowne, prosze o pomoc

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne formy zatrudnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stokrotkadm

PostWysłany: Pią, 26 Lis 2010, 11:10    Temat postu: porozumienie stron a kary umowne, prosze o pomoc Odpowiedz z cytatem

Z dniem 1 listopada została rozwiązana ze mną umowa o współpracę ZA POROZUMIENIEM STRON(ja prowadizlam wlasna dzialalnosco gospodarcza-doradztwo finansowe). O rozwiązanie umowy wnioskowałam ja, pracodawca zgodził się na takie rozwiązanie.Nie minęło 6 mcy od momentu rozpoczęcia współpracy z tą firmą.
W umowie o współprace miałam podane stawki podstawy i adnotacje, która brzmiała dokładnie tak: "Jeżeli przedstawiciel rozwiąże umowę przed upływem 6 mcy od jej zawarcia będzie zobowiązany do zwrotu wypłaconego wynagrodzenia podstawowego".
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie ja tylko mam problem z tą firmą. oprócz oszustw na prowizjach(niezgodne z treścią umowy) musimy jeszcze zmagać się o wyrywany przez nich każdy grosz nie wiem co mam robić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 28 Lis 2010, 21:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale w czym problem?
Czy to była umowa o pracę (oparta o przepisy kodeksu pracy) czy umowa o współpracę (np. zlecenie)? Zapisy umowne były Pani zapewne znane, więc czego Pani oczekuje teraz?
Powrót do góry
stokrotkadm

PostWysłany: Pon, 29 Lis 2010, 09:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak napisalam była to UMOWA O WSPÓŁPRACĘ,
I chciałam zapytać, czy zleceniodawca ma prawo żądać ode mnie zwrotu podstaw zagwarantowanych, które otrzymywałam co miesiąc jeśli nasz stosunek współpracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron.
Narazie nie dostałam jeszcze żadnego wezwania do zapłaty ale kierownik mnie straszy że je otrzymam.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 29 Lis 2010, 10:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dopytałam, bo zadała Pani pytanie na forum związanym z prawem pracy.
Umowa o współpracę pomiędzy przedsiębiorcami nie jest zaś regulowana w K.P. więc odpowiedzi nie należy szukać wśród przepisów prawa pracy. Należy za to spojrzeć na ustawę o swobodzie działalności gospodarczej lub w kodeksie cywilnym. Podmioty prowadzące działalność mogą dość dowolnie kształtować treść umowy między sobą. Państwo w umowie wpisaliście taką klauzulę dot. zwrotu podstaw (bo umowe Pani podpisała i treść jej znała), więc zapis ten jest wiążący. Jeśli uważa Pani, że konieczność zwrotu jest bezpodstawna (ii zapis w umowie też) to może Pani na drodze sądowej domagać sie unieważnienia tego zapisu ( i jego konsekwencji), np. powołując się na zasady współżycia społecznego.
Powrót do góry
stokrotkadm

PostWysłany: Pon, 29 Lis 2010, 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuję za szybką odpowiedź
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne formy zatrudnienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: