Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ustawowe dni wolne od pracy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dni wolne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalgrkDołączył: 27 Sie 2007
Posty: 2

PostWysłany: Sob, 25 Paź 2008, 08:22    Temat postu: Ustawowe dni wolne od pracy Odpowiedz z cytatem

W internecie trafiłem na spis dni ustawowo wolnych od pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy - od 28.04.1990r.

Od 28 kwietnia 1990r. obowiązują następujące dni ustawowo wolne od pracy:
1. dni niżej wymienione:

* 1 stycznia - Nowy Rok,
* pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
* drugi dzień Wielkiej Nocy,
* 1 maja - Święto Państwowe,
* 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
* pierwszy dzień Zielonych Świątek,
* dzień Bożego Ciała,
* 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
* 1 listopada - Wszystkich Świętych,
* 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
* 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
* 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

2. niedziele.

Ruchome święta kościelne przypadają w następujących dniach:
2008 2009 2010
Pierwszy dzień Wielkiej Nocy 23.03 12.04 04.04
Drugi dzień Wielkiej Nocy 24.03 13.04 05.04
Pierwszy dzień Zielonych Świątek 11.05 31.05 23.05
Dzień Bożego Ciała 22.05 11.06 03.067 dni temu rozpocząłem prace i już dowiedziałem się że pracodawca nie respektuje dni wolnych ustawowo od pracy. Np. 1 Listopada , okazuje się ze będę musiał przyjść do pracy i co prawda uzyskam 100 % dniówki ale przecież to nie zastąpi dnia wolnego (kiedyś trzeba odpocząć). Czy pracodawca ma prawo przymuszać do pracy w Niedzielę a pracownika który tego odmówi zwolnić ? Czy jeśli dajmy na to nie przyszedł bym 1 Listopada do pracy i na żądanie usprawiedliwienia przedstawiłbym spis ustawowo dni wolnych od pracy pracodawca musiałby to uznać ?
Jakie sankcje karne grożą pracodawcy za nierespektowanie ustawy o dniach wolnych od pracy ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 7642

PostWysłany: Nie, 26 Paź 2008, 21:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Należy zacząć od tego, że już Konstytucja RP gwarantuje pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy (art. 66 ust. 2).
Zgodnie więc z Konstytucją, Kodeksem pracy oraz przepisami wykonawczymi pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom taki rozkład i system czasu pracy, aby niedziele i święta były dla nich dniami wolnymi (uwzględniając treść art. 151[9] § 2. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.).
O prawie do traktowania tych dni jako wolnych od pracy mówi art. 151[9] § 1. Kodeksu pracy: „Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.”, zaś wykaz dni ustawowo wolnych od pracy zawiera Ustawa z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.).
Dodatkowo od 26 października 2007r. obowiązuje art. 151[9a] § 1. dotyczący zakazu pracy w święta w placówkach handlowych, oraz 151[9a] § 3. mówiący o tym, iż praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Praca w niedziele jest u większości pracodawców zabroniona, ponieważ na ten dzień powinien przypadać minimalny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy (35 godzin lub krótszy, ale wynoszący nie mniej niż 24 godziny – art. 133 § 1-3 Kodeksu pracy).
Pracownik ma więc prawo oczekiwać, a nawet domagać się, aby pracodawca przestrzegał w/w przepisów.
Należy jednak zwrócić uwagę, że Kodeks pracy w swych dalszych przepisach wymienia sytuacje, kiedy art. 151[9] § 1 nie obowiązuje. Innymi słowy: w art. 151[10] Kodeksu pracy wymienione są przypadki, kiedy praca w niedzielę i święto jest dozwolona.
Nie znając specyfiki i rodzaju wykonywanej pracy przez autora pytania nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy jego pracodawca popełnia wykroczenie czy też postępuje zgodnie z prawem, dlatego poniżej wymieniono, jakie sytuacje zezwalają na polecenie pracy w niedzielę i święta:
„Art. 151[10] Praca w niedziele i święta jest dozwolona:
1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) w ruchu ciągłym,
3) przy pracy zmianowej,
4) przy niezbędnych remontach,
5) w transporcie i w komunikacji,
6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
8 ) w rolnictwie i hodowli,
9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
a) (uchylony),
b) zakładach świadczących usługi dla ludności,
c) gastronomii,
d) zakładach h.otelarskich,
e) jednostkach gospodarki komunalnej,
f) zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
g) jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,
h) zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.”

Jeżeli rodzaj pracy, jaką wykonuje autor pytania, nie znajduje odzwierciedlenia w wyżej wymienionych sytuacjach, pracodawca nie ma prawa wprowadzić nakazu pracy w niedziele i święta motywując to np. tylko swoimi, czyli pracodawcy, potrzebami.
Autor pytania nie sprecyzował, czy praca w święto lub niedzielę w jego zakładzie pracy ma być pracą wynikającą z harmonogramu czasu pracy, czy też ma być to praca w godzinach nadliczbowych (czyli praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy).
Pracodawca może bowiem zlecić pracę w godzinach nadliczbowych – także w święto lub niedzielę - jeśli zachodzą sytuacje wymienione w art. 151 §1 Kodeksu pracy, to jest: w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, a także w razie szczególnych potrzeb pracodawcy.
Szczególne potrzeby pracodawcy należy tu rozumieć jako sytuację wyjątkową i nieprzewidywalną, a nie stałe wykonywanie pracy ponad obowiązujący pracownika czas pracy.
Jeżeli pracownik otrzymał polecenie pracy w godzinach wykraczających poza rozkład czasu pracy, i polecenie to ma podstawy w wyżej przywołanych przypadkach, to nie on może odmówić wykonania takiego polecenia.
Reasumując: pracownik ma prawo odmówić wykonania polecenia służbowego, jakim jest nakaz przyjścia do pracy w niedzielę lub święto, jeżeli polecenie takie nie wynika z art. 151 § 1 w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych i/ lub pracownik nie wykonuje prac wymienionych w art. 151[10] Kodeksu pracy.
Pracodawca nakazując pracę w dni ustawowo wolne od pracy, kiedy polecenie to nie ma uzasadnienia w sytuacjach przywołanych w Kodeksie pracy, popełnia wykroczenie, zgodnie z art. 281. Kodeksu pracy: „Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu: [...........]
5) narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych, [...............]
- podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.”

Kodeks pracy w art.151 [1] – [4] oraz 151 [11] reguluje, w jaki sposób należy zrekompensować pracownikowi czas pracy w niedzielę lub święto. Pracodawca jest zobowiązany stosować się do tych przepisów i nie wystarczy, że wypłaci za ten czas wyższe wynagrodzenie.
Za pracę w święto lub niedzielę należy się przede wszystkim inny dzień wolny, udzielony w terminach wskazanych w Kodeksie pracy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dni wolne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
porady prawne porady prawne porady prawne
opinie

» Polecamy eBooki

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma? Oto jedyny taki poradnik, który pomoże Ci nabyć SPADEK, sporządzić TESTAMENT i napisać pozew o ZACHOWEK!

Rozwód i alimenty

Co musisz wiedzieć, aby „przeżyć” rozwód i poradzić sobie z załatwieniem wszystkich spraw – łącznie z podziałem majątku i alimentami?

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem

Twój pies sprawia problemy? A może dopiero chcesz przygarnąć psa? Oto poradnik, który pokaże Ci, JAK WYCHOWAĆ PSA, by był zdrowy, pełen energii, a przede wszystkim posłuszny!

Elementarz obsługi człowieka

Dowiedz się, gdzie znaleźć Złotą Rybkę i co zrobić, by spełniała WSZYSTKIE Twoje życzenia!

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Jak wybrać dobrze płatny, stabilny i satysfakcjonujący zawód? Poznaj 75 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI, które dadzą Ci gwarancję zatrudnienia w najbliższych dziesięcioleciach!

Zobacz wszystkie
poradniki »