Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

System podatkowy a stosunki pracy

Opublikowane: 2004-11-12

Pracodawcy narzekający na złożony system podatkowy, skomplikowane, zmieniające się przepisy i brak poczucia stabilności rozwiązań prawnych właściwie mają rację.

Te okoliczności wpływają bezpośrednio na rozwój przedsiębiorczości a powszechnie skomplikowany system podatkowy, podatny na różnorodne sprzeczne interpretacje stanowi podstawę do wszelkich nadużyć. Zważywszy, że przeciętnemu pracodawcy najłatwiej jest w tym chaosie systemowym oszukiwać własnych pracowników, tak właśnie czyni.

Dokonane ostatnio zmiany, najpierw z korzyścią dla pracodawców, poprzez wprowadzenie możliwości wyboru jednolitej stawki 19% podatku, a następnie podwyższenie skali podatkowej do 50%, w istocie tylko potwierdzają tezę o braku stabilności systemu.

Lekarstwem na to, jest wprowadzenie podatku liniowego i zlikwidowanie wszelkich ulg podatkowych, celem stworzenia przejrzystego stabilnego systemu. Śmieszą mnie wypowiedzi tych, którzy twierdzą, że przedsiębiorca mający ogromne profity ze swej działalności nie może, tak jak przeciętny obywatel, płacić jedynie 19% podatku, bo to jest niesprawiedliwe.

Zapomina się o prawdzie rzeczywistej, że taki przedsiębiorca, wskutek zagmatwanych przepisów podatkowych, wymyka się z tego systemu i nie płaci nawet owych 19%.

Istniejący system podatkowy sprzyja tym, którzy poprzez różnego rodzaju kombinacje i kruczki prawne prywatyzacyjne, restrukturyzacyjne, fundacyjne, zatrudnieniowe itp. usiłują z tego ogólnego bałaganu wyciągać dla siebie korzyści. Słowem, służy cwaniakom i krętaczom a nie porządnym, rzetelnym biznesmenom.

Podatek liniowy jest rozwiązaniem dobrym i nie powoduje bynajmniej negatywnych skutków, jakimi nas media straszą, o czym świadczą najlepiej Słowacy, którzy wprowadzili 13% podatek liniowy i mają się w Unii Europejskiej dobrze.

Przy braku jakichkolwiek ulg podatkowych, urzędy skarbowe będą mogły dokonywać rzetelnej kontroli działalności każdego wykonującego pracę, celem zbadania czy zgodnie z prawem płaci podatek, odprowadza składki ZUS za pracownika itd.

Zmniejszy się liczba kontroli podmiotów zatrudniających, bo przy prostych regułach podatkowych, badanie będzie ukierunkowane na odprowadzanie podatku od rzeczywistego, istniejącego dochodu.

Rzetelnemu pracodawcy umożliwi się planowanie działalności bez obawy o zmianę stabilności podatkowej, gdyż wprowadzając podatek liniowy niezbędne jest zagwarantowanie co najmniej 10 letniej niezmienności jego zasad.

Pomału eliminowana będzie tzw. szara strefa zatrudnienia, gdyż urzędy skarbowe przy prostych zasadach podatkowych, będą miały czas na kontrole każdej działalności. Tym samym obniży się skala bezrobocia.

Wszystko to wpłynie pozytywnie na stosunki pracy, ponieważ uporządkowana sfera podatkowa, w naturalny sposób wyeliminuje tych, którzy chcieliby się wzbogacać kosztem pracownika i niezapłaconego mu wynagrodzenia za pracę wykonaną.

Jak widać istnieje ścisłe powiązanie miedzy systemem podatkowym a warunkami pracy i czas jest po temu aby te prawdę dostrzec i wdrożyć, z korzyścią dla rzesz zatrudnionych pracowników.

Maria Schumann

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »