Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament Papieża

Opublikowane: 2005-04-03

Po stracie kogoś wybitnego zawsze wszelkie słowa okazują się miałkie i puste. W obliczu odejścia człowieka tej miary, co Jan Paweł II, rodzi się naturalny ból i cierpienie, na wzór tego, które towarzyszyło Papieżowi przez całe życie. Okres żałoby po stracie Wielkiego Polaka nie może nam jednak przysłonić istoty Jego posłannictwa. W przeciwnym razie wszelkie Jego wysiłki pójdą na marne, a tego by nie chciał.

Papież zostawił nam wzór do naśladowania. Dla wierzących katolików, to misterium śmierci jest dowodnym przykładem wiary w posłannictwo. Dla innych, niewątpliwy przykład cnót zachowań człowieka, też nie jest bez znaczenia, skoro jak widzimy i słyszymy, wielkość tę opiewają wszystkie narodowości i religie.

Dla nas Polaków, bez względu na głębokość przekonań religijnych, ten wzór dany przez Opatrzność nie może być zmarnowany. My mamy obowiązek wypełnić testament Papieża.

Jesteśmy narodem, który w swej historii doznał wielu cierpień i niesprawiedliwości. Opatrznościowa logika zdarzeń skłania do poglądu, iż nie ma skutku bez przyczyny i dlatego posłano nam Karola Wojtyłę aby odnowić oblicze ziemi, tej ziemi. W wymiarze tych słów, nie można dopatrywać się jedynie zaistniałych zdarzeń politycznych, zmieniających ustrój, tworzących „Solidarność” i kolejne przemiany w Polsce, z konsekwencją wejścia do Unii Europejskiej.

To tylko jeden polityczny wymiar. Drugi, znacznie ważniejszy, odnosi się do każdego człowieka, który swoje postępki winien kształtować wedle zasad prawdy, uczciwości i solidarności. Te, do nas Polaków skierowane słowa, przyniosły wielkie owoce przemian politycznych. Mamy na nowo ukształtowane stosunki społeczne i tym samym odmieniony obraz Ojczyzny.

Papież widział te zmiany, dostrzegał pozytywy, ale w czasie kolejnych pielgrzymek ostrzegał nas przed powierzchownym rozumieniem Jego nauki. Mówił, że dobro winno stale walczyć ze złem. Dostrzegał negatywne skutki zaistniałych zmian. Widział ludzi beznadziejnie poszukujących pracy, pozostawionych w skrajnej nędzy, nie czujących pozytywnych skutków bezkrwawej rewolucji, zawiedzionych. Napominał nas stale, wskazując na istotę swojej nauki.

Tych przekazanych prawd nie wolno nam zaprzepaścić. Musimy, korzystając z Jego wskazówek i wzorów postępowań, dalej odnawiać oblicze ziemi, w wymiarze każdego pojedynczego człowieka. Uporządkować stosunki społeczne, kierując się zasadami dobrze pojętej solidarności międzyludzkiej.

Nie z chęci rewanżyzmu czy odwetu, ale w imię prawdy i sprawiedliwości dokonać zmian, dających możliwość godnej egzystencji każdemu Polakowi. Dla wierzących – Papież nas widzi i będzie wspierał duchowo. Dla pozostałych –

naoczny, historycznie już, wzór cnót nie może być także obojętny. Pójdźmy więc śladem Jego nauki, rzeczywistych zasad moralnych. Usuńmy zło, wybierzmy dobrych gospodarzy, odsuńmy złych, kierując się zasadami prawdy i miłosierdzia.

Stoimy w momencie osierocenia nas przez Papieża, ale ten smutek w nas tkwiący powinien wyzwolić pokłady energii, wdrożonej w czyny zbliżone do wzorów ukazanych nam całym życiem Wielkiego Polaka. On liczy na to, że potrafimy, wedle wskazanych śladów, kontynuować rozpoczęte przez Niego dzieło i nie stracimy danej nam przez Opatrzność szansy.

Te zwykłe, drobne nasze czyny, wywodzące się z przeświadczenia potrzeby serca, muszą przynieść efekty i kontynuować dalszą odnowę tej ziemi. Dziś już skończył się czas wiwatów, oklasków i słuchania Jego nauk. Dzisiaj, my Polacy, mamy własnym postępowaniem udowodnić, że jesteśmy warci Jego poświęcenia, trosk i bólu.

Musimy stanąć na wysokości naszego zadania i czerpać wiedzę, wskazówki oraz ślady czynów z Jego nauk, nie w próżnych uniesieniach, nie od święta, ale na co dzień.  Odnowić społeczne oblicze tej ziemi, dać świadectwo prawdzie, umiłowania sprawiedliwości i miłosierdzia – nie słowami, krzykami, oklaskami, ale codziennym zachowaniem, postępkiem, czynem opartym na wpajanych nam zasadach dobra i sprawiedliwości.

Potrzeba tworzenia nowej jakości życia, uczciwości, solidności w pracy, dbałości o rzeczywistą poprawę warunków zatrudnienia – oto zadania stojące przed każdym Polakiem, realizującym testament Papieża. My mamy pokazać, że jesteśmy warci Jego trudu i bólu, że cała historia życia Papieża nie może pójść na marne, nie może być zwykłym, miałkim epizodem.

Musimy uwierzyć w możliwość realizacji dobra na co dzień, na każdym kroku, z przekonaniem o jego konieczności powszechnego stosowania.

Opatrzność ma swoje ukryte zamiary. My zostaliśmy wybrani, w osobie Karola Wojtyły, który całe życie dawał dowodny przykład niezłomnego dążenia do dobra rzeczywistego, aby to dobro powielać, zwielokrotnić, uczłowieczyć, spopularyzować. Mamy więc zadanie na miarę nowego XXI wieku, w który zostaliśmy przez Niego wprowadzeni, z zamiarem zaszczepienia nam namiastki cnót tego ziarna, które musi przynieść owoce.

Być może jest to historyczna misja Opatrzności, nakładającej na nas, za pośrednictwem Jana Pawła II, zadania dla człowieczeństwa, dla życia w pokoju, dla przemian powszechnych na naszej małej kuli ziemskiej i na miarę Wszechświata.

Oddając cześć, hołd, szacunek naszemu Wielkiemu Rodakowi, nie zapominajmy o Jego testamencie pozostawionym dla nas wszystkich i dla każdego z nas z osobna.

Tadeusz Nycz

Felieton wchodzi w skład darmowego eBooka Testament Papieża, który możesz zobaczyć tutaj.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »