Indywidualne porady prawne
• Autor: Adam Dąbrowski
Pracuję w firmie ponad 3 lata i przez 3 lata nie miałam płaconych nadgodzin. Pracowałam po 10 lub 12 godzin, a czasami 16, 3 soboty w miesiącu. W firmie pracodawca nie prowadzi ewidencji czasu pracy. Składa się tylko podpis potwierdzający obecność. Za nadgodziny nie miałem płacone. Na koniec miesiąca nie dostaję rozliczenia. O wolnym za soboty mogłam tylko pomarzyć. W jaki sposób teraz to udowodnić? Czy wystarczą tylko świadkowie?
Zaszłości mają charakter oczywiście sporny i na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, być może pozostają tylko zeznania świadków. Chyba, że pracodawca dysponuje pośrednimi dowodami potwierdzającym obecność pracownika w pracy. Na przykład, jeśli pracownik loguje się hasłowo w systemie informatycznym pracodawcy, to na podstawie wydruku z takiego systemu można ustalić rzeczywisty czas pracy. Jeśli obiekt jest chroniony przez firmę ochroniarską, która prowadzi elektroniczną ewidencję wejścia i wyjścia z obiektu, to taki wydruk też może stanowić pośredni dowód wykonywania pracy przez pracownika.
Na przyszłość natomiast najlepiej w liście obecności wpisywać godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy a w ostatnim dniu miesiąca skserować listę dla celów dowodowych. Można zwrócić się do właściwego inspektora pracy aby przeprowadził kontrolę poprawności postępowania pracodawcy. Brak prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika stanowi ewidentne wykroczenie z art. 281 pkt 5 K.p. zagrożone karą grzywny do 5.000.- zł. Adresy okręgowych inspektoratów pracy Państwowej Inspekcji Pracy zawiera strona: www.pip.gov.pl
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy