Indywidualne porady prawne
• Autor: Adam Dąbrowski
Pracuję w biurze w godzinach od 7 do 15. Czas zapisywany jest w systemie elektronicznym. Stąd też moja ewidencja czasy pracy przykładowo wygląda tak: wejście: 6.59 wyjście 15.08, wejście: 7.03 wyjście 15.00, wejście: 6.56 wyjście 15.24, itd. Jak widać, w ciągu 3 dni przepracowałam 24 godziny i 36 minut. Czy spóźnienie w drugim dniu może być pokryte minutami z innego dnia, kiedy zostałam w pracy dłużej? Czy pracodawca słusznie wylicza mi trzy dni po osiem godzin, czy powinien także uwzględnić dodatkowe minuty, które siłą rzeczy przy używaniu elektronicznego zapisu zapisują się, a w miesięcznym rozliczeniu dają 2-3 godzin dodatkowej pracy? Od jakiego momentu liczy się rozpoczęcie pracy: czy od wejścia na zakład i „odbicia” karty zegarowej, czy od momentu, kiedy siadam do włączonego komputera i rozpoczynam pracę?
W przypadku wprowadzenia elektronicznego systemu ewidencjonowania czasu pracy, czas pracy ustalany jest na podstawie zapisów z tej ewidencji.
Odrębne zagadnienie polega na tym, jaki rozkład czasu pracy obowiązuje pracowników, a w szczególności, czy pracodawca wprowadził tzw. ruchomy czas pracy.
Jeśli pracodawca dopuszcza ruchomy czas pracy, wówczas przyjście później i wyjście później bilansuje się i pracodawca nie może mieć pretensji do pracownika, jeśli mieści się między godzinami w granicach ustalonej tolerancji przyjścia i wyjścia z pracy.
Inaczej rzecz wygląda, jeśli pracodawca nie przewiduje ruchomego czasu pracy, gdyż wówczas niepunktualne przyjście do pracy może powodować odpowiedzialność porządkową pracownika.
Zagadnienie to, jest jednak niezależne od kwestii czasu pracy faktycznie przepracowanego, za który przysługuje wynagrodzenie, zgodnie z art. 80 K.p.
Wypada także dodać, że ruchomy czas pracy nie może być stosowany zawsze, gdyż jest wykluczony w tych przypadkach, kiedy punktualne przyjście do pracy z organizacyjnego punktu widzenia jest niezbędne.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy