Kategoria: Urlop
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Autor: • Opublikowane: 2005-10-01

Poprzedni pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie wypłacił ekwiwalentu za urlop, który nie został wykorzystany. Co w tym wypadku mogę zrobić, na jakie przepisy prawne się powołać? Czy mogę prosić o napisanie mniej więcej jak ma wyglądać ewentualny wniosek do sądu pracy w tej kwestii.

»Wybrane opinie klientów

Radziłbym pisemnie zwrócić się do pracodawcy z żądaniem wypłacenia ekwiwalentu urlopowego na podstawie art. 171 K.p. Najlepiej pismo złożyć bezpośrednio i zachować kopię z potwierdzeniem odbioru pisma.

W razie odmowy albo braku odpowiedzi po upływie miesiąca, proponuję zwrócić się o interwencję do właściwego inspektora pracy.

Ekwiwalent urlopowy to należność zasadniczo bezsporna, jeśli nie ma wątpliwości jaki wymiar urlopu pracownikowi się należał, toteż ta sprawa powinna być załatwiona skutecznie przez inspektora pracy.

Na sąd pracy zawsze jest czas, gdyż roszczenia przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od dnia wymagalności (art. 291 par. 1 K.p.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Urlop wychowawczy - nieuczciwy pracodawca

W lipcu skończył mi się urlop wychowawczy, w czasie urlopu nie miałam kontaktu z pracodawcą. Firma znajdowała się na Śląsku, a ja mieszkam w Warszawie. Byłam zatrudniona jako przedstawiciel handlowy na terenie Warszawy, umowa była spisana na czas nie określony w pełnym wymiarze pracy. Czekam już dwa miesiące na świadectwo pracy, a dzisiaj dowiedziałam się, że zostanie ono wystawione, tylko że termin ukończenia mojej pracy rzekomo skończył się w roku 2004 r. Jestem w szoku, nikt mnie nie poinformował o likwidacji zakładu pracy, do lipca br. pobierałam dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego, nie dostałam również wypowiedzenia. Nie chcę przyjąć tego świadectwa pracy, bo czuję się oszukana. Nie dość, że w takiej sytuacji nie należy mi się zasiłek dla bezrobotnych, to jeszcze wychodzi na to, że w świetle prawa nie powinnam była pobierać wychowawczego. Proszę o radę, jak mogę załatwić tę sprawę, czy konieczny jest sąd pracy, czy można to jakoś inaczej rozwiązać? Czuję się po prostu koszmarnie oszukana.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Staram się jednej z pracownic obliczyć urlop za 2007 r. i nie mam pewności, czy robię to poprawnie. Dane są takie: dziewczyna ma studia magisterskie, obroniła się w czerwcu 2005 r. – więc liczyć należy 8 lat. Swoją pierwszą pracę podjęła właśnie u nas – 16 grudnia 2005 r. A więc 16 grudnia 2007 r. zwiększył się wymiar przysługującego jej urlopu na 26 dni. Czy poniższe sumowanie jest zatem prawidłowe? Od stycznia do listopada – 19 dni, grudzień – 3 dni, razem za rok 2007 – 22 dni.

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień wolny, skoro byłam na urlopie macierzyńskim?

Przekazanie informacji o urlopie wychowawczym i zajście w ciążę

Niedawno przekazałam pracodawcy informację o przejściu na urlop wychowawczy na 1,5 roku. Dwa dni temu jednak dowiedziałam się, że ponownie zaszłam w ciążę. Czy muszę dać znać szefowi, że rezygnuję z wychowawczego? Mam mu przekazywać L4? Czy dostanę jakieś wynagrodzenie lub świadczenia?Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »