Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

• Autor: Dorota Kriger

Mam umowę na czas określony do 31 marca. Pracodawca przedłuża mi umowę do czasu porodu, czyli do czerwca. Nie zdążyłam wykorzystać całego urlopu przed udaniem się na zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca musi mi wypłacić ekwiwalent za urlop do 31 marca?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Wypłata ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop

Pracodawca przedłuża umowę do dnia porodu z mocy prawa (art. 177 § 3 K.p.), a to oznacza, że stosunek pracy w Pani przypadku nie kończy się 31 marca, tylko trwa nadal – aż do momentu, kiedy nastąpi poród. Za ten czas ma Pani prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, a więc i do urlopu wypoczynkowego.

Jeśli obecnie przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim i nie ma możliwości, aby przed dniem porodu wykorzystała Pani urlop wypoczynkowy, przysługujący za cały tegoroczny okres zatrudnienia (tzn. do dnia porodu), a także niewykorzystany dotychczas urlop zaległy, to pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w ostatnim dniu Pani zatrudnienia.

Wynika tak z art. 171 § 1 K.p., który mówi, iż w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »