Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ekwiwalent urlopowy dla niepełnosprawnego

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2004-09-30

W miesięczniku Praca i Zabezpieczenie Społeczne ukazało się wyjaśnienie w sprawie uprawnień do urlopu pracownika niepełnosprawnego, uprawnionego do 26 dni urlopu, który urlop dodatkowy nabył 5 czerwca 2003 r. i obu tych urlopów nie wykorzystał, po czym 30 czerwca 2003 r. umowa uległa rozwiązaniu (PiZS 2004/9/40). Wedle wyjaśnień udzielającego odpowiedzi pracownik ten ma prawo do ekwiwalentu z tytułu nie wykorzystania łącznie 18 dni urlopu (26 + 10) x 6/12 = 18 dni. Czy to wyjaśnienie jest poprawne, skoro mamy do czynienie z pierwszym urlopem dodatkowym?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W podanym przykładzie pracownik ma prawo łącznie do 23 dni niewykorzystanego urlopu, za który powinien zostać wypłacony ekwiwalent (10 dni urlopu dodatkowego + 26 x 6/12 = 23 dni). Taki sposób wyliczenia należnego urlopu wynika stąd, iż urlop dodatkowy jest urlopem pierwszym a nie następnym.

Podane wyjaśnienie w PiZS 2004/9/40 jest więc błędne z niżej podanych powodów.

 

  • Co prawda, całość tekstu wyjaśnienia skłania się ku ocenie następnego urlopu dodatkowego a nie pierwszego urlopu dodatkowego. Gdybyśmy zatem mieli do czynienia z następny urlopem dodatkowym, to rzeczywiście obliczony łączny wymiar urlopu w wysokości niewykorzystanych 18 dni byłby poprawny.
  • W tekście wyjaśnienia w PiZS 2004/9/40, nie określono wyraźnie o jaki urlop chodzi (pierwszy czy kolejny), jednak z przytoczonego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, że mamy do czynienia z urlopem pierwszym, gdyż w dniu 5 czerwca 2003 r. można nabyć prawo tylko do pierwszego urlopu dodatkowego, ponieważ do następnego urlopu dodatkowego nabywa się prawo w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 K.p.).
  • W przypadku pierwszego urlopu dodatkowego mamy do czynienia z sytuacją nabycia prawa do tego urlopu po przepracowaniu roku a zatem nie może być mowy o stosowaniu instytucji proporcjonalności. Wynika to wyraźnie z gramatycznego brzmienia art. 1551 § 1 K.p., który stwierdza, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop...”.

W rezultacie, pracownikowi w podanym przykładzie przysługuje podstawowy urlop proporcjonalny w wymiarze 13 dni (26 dni x 6/12) oraz pełny 10 dniowy urlop dodatkowy, czyli razem niewykorzystany urlop wynosi 23 dni.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Urlop wychowawczy - nieuczciwy pracodawca

W lipcu skończył mi się urlop wychowawczy, w czasie urlopu nie miałam kontaktu z pracodawcą. Firma znajdowała się na Śląsku, a ja mieszkam w Warszawie. Byłam...

 

Prace interwencyjne a długość urlopu

Zostałam zatrudniona do prac interwencyjnych na rok czasu. Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego?

 

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »