Indywidualne porady prawne
• Autor: Monika Cieszyńska
Mój mąż prowadzi działalność rolniczą. Czy może zgłosić prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i zatrudnić mnie do jej wykonywania lub do pomocy na umowę-zlecenie? Jestem emerytowaną nauczycielką rusycystą i chciałabym wykonywać tłumaczenia i usługi edukacyjne. Jakie składki i podatki do ZUS będzie musiał mąż zapłacić za mnie i za siebie? Czy ww. rodzaje działalności są zwolnione z VAT?
Można prowadzić jednocześnie działalność rolniczą i pozarolniczą.
W przypadku zawarcia z Panią umowy-zlecenia Pani mąż będzie zobowiązany do opłacania za Panią składki z ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, składkę zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ważne dla pracodawcy są wysokie, dwudziestoprocentowe koszty uzyskania przychodu, które będzie mógł rozliczyć. Od Pani natomiast będzie pobierana zaliczka na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku, w terminie do końca lutego, zleceniobiorca otrzyma PIT-11/8B, w którym znajdzie kwoty do ujęcia w PIT rocznym.
Natomiast w przypadku zatrudnienia Pani na podstawie umowy o pracę będzie Pani podlegała następującym obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu, zdrowotnemu.
Należy również pamiętać, że podejmując zatrudnienie lub świadczenie usług na podstawie umowy o dzieło, trzeba się liczyć z możliwością zmniejszenia lub nawet zawieszenia emerytury. To, czy osiągane przez emeryta lub rencistę przychody wpłyną na otrzymywane świadczenia, zależy nie tylko od rodzaju działalności, która jest ich źródłem, ale przede wszystkim od ich wysokości.
Najkorzystniejszą umową dla płatnika składek jest samoistna umowa o dzieło. Nie stwarza ona bowiem obowiązku żadnych ubezpieczeń, a tym samym nie pociąga za sobą jakichkolwiek obciążeń składkowych. Pozostaje jedynie dziewiętnastoprocentowa zaliczka na podatek dochodowy pobierana przez zamawiającego dzieło. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj usługi da się zakwalifikować jako dzieło.
Usługi edukacyjne są zwolnione z VAT.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Monika Cieszyńska
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy