Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dyskryminacja w kwestii wynagrodzenia

Marek Gola • Opublikowane: 2014-09-01

Pracuję jako sekretarka dyrektora szkoły od 27 lat. W mojej miejscowości są jeszcze 4 podobne szkoły. Rozmawiałam z paniami zatrudnionymi na tym samym stanowisku i okazało się, że każda z nich zarabia 200–300 zł więcej niż ja (płaca zasadnicza). Co więcej, to ja zostałam nagrodzona przez burmistrza za gospodarność. Nie mam firmowego telefonu jak moje koleżanki, a zakres moich obowiązków jest większy. Czy ta sytuacja jest dyskryminacją w kwestii wynagradzania w świetle prawa? Płaca przecież zależy od konsultacji z burmistrzem. Czy mam podstawy do walki o większą pensję? Jaką drogą o to się starać?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy, zwanego dalej w skrócie K.p.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z treści Pani pytania wynika, iż jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku sekretarki dyrektora w szkole. W miejscowości, w której Pani pracuje, są ponadto 4 inne szkoły. Każdą z nich zarządza osobny dyrektor, który jednak ma obowiązek konsultować zarobki pracowników z burmistrzem miasta. Osoby pracujące na analogicznych do Pani stanowiskach pracy otrzymują średnio około 200–300 zł wynagrodzenia zasadniczego więcej, do tego korzystają z innych przywilejów, których Pani się nie przyznaje.

W pierwszej kolejności ustalić należy, kto jest dla Pani pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

Osobiście w praktyce spotykam się ze wskazaniami, iż jednostki niższego rzędu (szczebla) są uznawane przez sądy, m.in. w sprawach o naruszenie zasady niedyskryminacji za pracodawcę. Stanowisko takie wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. W uchwale Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 24 listopada 1992 r., sygn. akt I PZP 59/92, wskazał, iż „główny Inspektorat Pracy i okręgowe inspektoraty pracy, przewidziane w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (jedn. tekst: Dz.U. z 1985 r. Nr 54, poz. 276 ze zm.), są zakładami pracy w rozumieniu art. 3 k.p.”

Analogiczne stanowisko Sąd Najwyższy zajął w wyroku z dnia 11 września 1998 r., sygn. akt II UKN 196/98, w którego tezie wskazano, iż „fakt, że od 1 stycznia 1994 r. szkoły podstawowe są prowadzone przez gminy, nie oznacza, że szkoły przestały być pracodawcami dla zatrudnionych w nich nauczycieli i innych pracowników (art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jednolity tekst: Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.).”

W mojej ocenie wyrok z 11 września 1998 r. będzie miał analogiczne zastosowanie do Pani sytuacji. Okoliczność, iż każda placówka podlega pod urząd miasta, nie ma dla sprawy żadnego znaczenia, bowiem pracodawcą dla Pani nie jest urząd miasta, lecz dyrektor, a to z kolei powoduje, iż nie można „teoretycznie” porównywać Pani warunków pracy do warunków pracy Pani koleżanek z innych jednostek.

To, że szkoły podlegają pod gminę nie powoduje, iż gmina staje się pracodawcą dla zatrudnionych w niej pracowników.

O ile zatem na „pierwszy rzut oka” w opisanej przez Panią sytuacji możemy mieć do czynienia z naruszeniem zasady niedyskryminacji, o tyle po głębszej analizie wskazać należy, iż każda szkoła działa osobno, jako odrębny podmiot i jako taki winien być traktowany jako pracodawca.

Powyższe stanowisko wynika z dotychczasowej praktyki oraz licznych wyroków sądów rejonowych i okręgowych, z którymi spotkałem się z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego.

Należałoby by jednak przed ostatecznym zrezygnowaniem z dochodzonych roszczeń celem wyrównania podjąć działań zmierzające do ustalenia, czy Pani koleżanki zajmujące analogiczne do Pani stanowiska pracy mają podpisaną umową z dyrektorem, czy też z burmistrzem miasta. Powyższe może bowiem stanowić istotną dla sprawy okoliczność. Pani umowa o pracę, z uwagi na kilkudziesięcioletni staż, nie daje podstawy do takiego stwierdzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę domagać się wypłaty premii?

W 2012 i 2013 roku pracowałem w pewnej firmie. Pracodawca w załączniku do umowy o zasadach kształtowania premii napisał, że pracownikowi na moim...

Obniżenie pensji z powodu przerwy w zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży

Pracuję jako nauczyciel, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, obecnie podczas drugiego zwolnienia lekarskiego – po poprzednim wróciłam...

Wynagrodzenie po przywróceniu do pracy

Zostałem po 18 miesiącach przywrócony do pracy. Czy powinienem dostać wynagrodzenie za trzy miesiące? Dostałem tylko za jeden.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników administracji i obsługi szkół

W czerwcu 2012 r. wypłacono nam jednorazowo wyrównanie płac za lata 2009, 2010. W tych latach nie podwyższano nam płac. Czy to wyrównanie płac należy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »