Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dwutygodniowy okres wypowiedzenia kontraktu bez świadczenia usług, co z zapłatą?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-05-01

Posiadam własną działalność gospodarczą, otrzymałam wypowiedzenie kontraktu z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, który właśnie minął. W okresie wypowiedzenia nie świadczyłam usług dla zleceniodawcy. Wypowiedzenie nie zawierało żadnego powodu rozwiązania współpracy. Zgodnie z zawartym kontraktem miałam otrzymywać stałe wynagrodzenie za miesiąc świadczonych usług. Czy należy mi się wynagrodzenie za okres wypowiedzenia?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 735 Kodeksu cywilnego – jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się co do wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

To z zawartej umowy powinno wynikać, za jakie czynności i w jakiej wysokości należy się wynagrodzenie, w jakiej sytuacji wynagrodzenie przysługuje w pełnej wysokości, a kiedy może być ono zmniejszone. Jeśli z charakteru czynności wykonywanych w ramach zlecenia wynika, że nie ma znaczenia czas przeznaczony na realizację zlecenia, a istotne jest tylko wykonanie pracy, należy uznać, że w przypadku gdy zleceniobiorca zlecenie wykonał, ma prawo do ustalonego w umowie wynagrodzenia.

Jeśli z umowy podpisanej przez Panią nie wynika nic innego i Pani nie wykonywał w okresie wypowiedzenia pracy – wynagrodzenie nie przysługuje za okres wypowiedzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »