Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-02-25

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym zacząć pracę, gdy syn pójdzie do przedszkola. Kiedy więc złożyć drugi wniosek o wychowawczy? Czy jeszcze mogę go złożyć? Ile wychowawczego jeszcze mi zostało?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego do czasu ukończenia 4. roku życia przez dziecko, w związku z którym jest udzielany urlop. Sam urlop zaś może trwać maksymalnie 3 lata. Wynika tak z art. 186 § 1 K.p. Jednocześnie pracownik ma prawo urlop wychowawczy wykorzystywać w częściach, ale urlop może być podzielony na maksymalnie 4 części (art. 186 § 5 K.p.).

Wniosek o kolejną część urlopu należy złożyć w sposób identyczny jak o pierwszą część urlopu, tzn. na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z kolejnej części urlopu (§ 1 rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego – Dz. U. 2003 r. Nr 230, poz. 2292).

Do tej pory wnioskowała Pani o 2 lata i 15 dni urlopu, a zatem po zakończeniu tej części urlopu pozostanie do wykorzystania jeszcze niepełny rok – będzie mogła go Pani wykorzystać przed 4. urodzinami dziecka.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »