Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowe roczne wynagrodzenie – trzynastka

Łukasz Obrał • Opublikowane: 2008-11-25

Pracuję w urzędzie i zastanawiam się, czy przysługuje mi prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia, jeśli umowa o pracę (pierwszą umowę podpisano na trzy miesiące – na okres próbny, drugą – na rok) została zawarta nie 1 lipca, ale kilka dni później, tak więc ostatniego dnia roku będzie mi brakowało do 6 miesięcy tych kilku dni. Proszę o opinię.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Zasady wypłaty i ustalania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, określa ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 powyższej ustawy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Natomiast zgodnie z ust. 2 tego artykułu pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Ponieważ nie przepracował Pan u danego pracodawcy (w ciągu roku) więcej niż pełne 6 miesięcy, a tylko 5 miesięcy i kilkanaście dni, to nie przysługuje Panu prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Ustawa przewiduje wyjątki – sytuacje, w których warunek przepracowania co najmniej 6 miesięcy nie obowiązuje. Dzieje się tak np. w razie podjęcia zatrudnienia:

  1. w wyniku przeniesienia służbowego,
  2. na podstawie powołania lub wyboru,
  3. w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
  4. w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
  5. po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zmiana dnia wypłacania wynagrodzenia

Pracodawca mojego męża zawsze wypłacał wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca. Jesienią zaczął remontować budynek i źle policzył koszty, więc od listopada...

Niepełne wynagrodzenie za czas choroby – pracodawca wypłacił chorobowe tylko w części

Ostatnio miałem zwolnienie lekarskie z pracy na 5 dni, pracodawca wypłacił mi jednak tylko za 3 dni. Twierdzi, że księgowa wynalazła jakiś przepis, według...

Wypłata wynagrodzeń na konto

Zakład pracy zmienił formę wypłaty wynagrodzenia, które odtąd będzie przelewane na konto pracownika. Nie potrzebujemy podpisów na liście płac, ale dowodem...

Obniżenie pensji z powodu przerwy w zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży

Pracuję jako nauczyciel, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, obecnie podczas drugiego zwolnienia lekarskiego – po poprzednim wróciłam...

Proporcje wynagrodzenia

Czy w przypadku, kiedy pracownik pracujący na 3/4 etatu poprosi o zatrudnienie w pełny wymiarze, pracodawca ma obowiązek zachować proporcje...

Cofnięcie dodatku motywacyjnego mimo umorzenia postępowania

Jestem wychowawcą w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Przed dwoma laty zostałem zawieszony w czynnościach (uchybienie godności zawodu nauczyciela)...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »