• Autor: Marta Handzlik
Mój problem dotyczy dodatkowej pracy w czasie przebywania na wychowawczym. Od pół roku przebywam na urlopie wychowawczym, zaś od tego miesiąca podjęłam pracę u innego pracodawcy z możliwością wykonywania części powierzonych mi zadań w domu. Poinformowałam pierwszego pracodawcę, że podjęłam pracę zarobkową w innej firmie. W odpowiedzi pracodawca zażądał, abym wskazała wymiar zatrudnienia i tego pracodawcę. Czy pracodawca ma prawo skierować do mnie takie zapytanie i żądać ode mnie udzielenia takich informacji?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że tak, pracodawca ma prawo żądać od pracownicy wskazania, w jakim wymiarze czasu pracy podjęła zatrudnienie, jeśli ma podejrzenia, że podjęcie nowej pracy wyłącza możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Zgodnie z art. 1862 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Słowem – pracodawca ma prawo dopytać Panią w jakim wymiarze podjęła Pani pracę. Jeśli Pani nie chce – nie musi Pani podawać nazwy pracodawcy, choć to oczywiście mogłoby być pomocne. Ale powinna Pani wskazać, że część prac wykonuje Pani w domu i że opieka nad dzieckiem nadal jest przez Panią sprawowana.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.