Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowa praca w czasie przebywania na wychowawczym

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-03-11

Mój problem dotyczy dodatkowej pracy w czasie przebywania na wychowawczym. Od pół roku przebywam na urlopie wychowawczym, zaś od tego miesiąca podjęłam pracę u innego pracodawcy z możliwością wykonywania części powierzonych mi zadań w domu. Poinformowałam pierwszego pracodawcę, że podjęłam pracę zarobkową w innej firmie. W odpowiedzi pracodawca zażądał, abym wskazała wymiar zatrudnienia i tego pracodawcę. Czy pracodawca ma prawo skierować do mnie takie zapytanie i żądać ode mnie udzielenia takich informacji?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że tak, pracodawca ma prawo żądać od pracownicy wskazania, w jakim wymiarze czasu pracy podjęła zatrudnienie, jeśli ma podejrzenia, że podjęcie nowej pracy wyłącza możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zgodnie z art. 1862 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Słowem – pracodawca ma prawo dopytać Panią w jakim wymiarze podjęła Pani pracę. Jeśli Pani nie chce – nie musi Pani podawać nazwy pracodawcy, choć to oczywiście mogłoby być pomocne. Ale powinna Pani wskazać, że część prac wykonuje Pani w domu i że opieka nad dzieckiem nadal jest przez Panią sprawowana.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego

Jestem nauczycielem pobierającym świadczenie kompensacyjne, sporadycznie prowadziłam zajęcia ze studentami na umowę o dzieło/zlecenie. Czy będąc na...

Kwalifikacje do nauczania języka obcego w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych

Proszę o interpretację § 14 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli....

Jak sprostować świadectwo pracy po latach?

Czy nieistniejący zakład pracy, Telekomunikacja, którą, jak wiadomo, przejęło ORANGE, może wystawić sprostowane świadectwo pracy za lata 1992-2000? Jest...

Zatrudnienie w dwóch szkołach a prawo do zasiłku chorobowego

Jestem zatrudniona w szkole ponadgimnazjalnej przez mianowanie na czas nieokreślony. Dodatkowo co roku od 1 września do 30 czerwca pracuję w szkole...

Czy mogę otrzymać urlop dla poratowania zdrowia?

Jestem nauczycielką dyplomowaną, zatrudnioną w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Pracuję jako nauczycielka nieprzerwanie od ponad 30 lat, ale...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »