Dodatki do wynagrodzenia

• Autor: Marta Handzlik

Mam pytanie dotyczące dodatków do wynagrodzenia. Dostaję pensję na zasadzie stawki godzinowej plus dodatek funkcyjny stały i dodatek za dojazdy do pracy. Podczas pracy w godzinach nadliczbowych dostaję tylko dodatek za stawkę godzinową, dodatek funkcyjny, a za dojazd dodatek nie jest wliczany. W czasie choroby lub urlopu dodatek jest pomniejszany o dni absencji. Czy to jest zgodnie z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1511 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Zgodnie między innymi z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 czerwca 1986 r. (I PRN 40/86) normalne wynagrodzenie, to takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym (np. premie regulaminowe, dodatek funkcyjny, dodatek stażowy), jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników.

Pana normalne wynagrodzenie składa się właśnie z wynagrodzenia za godzinę pracy plus z dodatków (bo przysługują one stale). Dlatego za godzinę nadliczbową oprócz 50% dodatku powinien Pan otrzymać też normalne wynagrodzenie za tę godzinę.

Jeśli pracodawca tak go nie wypłaca to narusza Pana prawa pracownicze, co powoduje, że może Pan po pierwsze zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy, a po drugie dochodzić przed sądem zapłaty tego wynagrodzenia.

Z kolei pomniejszanie dodatków za dni absencji, jeśli wynika z wewnętrznych uregulowań – jest zgodne z prawem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »