Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatek za pracę w niedziele i święta

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-11-08

Pracuję na trzy zmiany jako dyspozytor, okres rozliczeniowy czasu pracy to 3 miesiące. Pracuję też w niedziele i święta, przy czym jedną niedzielę mam wolną w miesiącu. Czy przysługuje mi dodatek za pracę w niedzielę i święta, pomimo że dostaję za niedzielę dzień wolnego?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca w dni wolne (niedziele i święta) jest dozwolona tylko w określonych sytuacjach, wymienionych w art. 15110 K.p.

Za pracę w dzień wolny pracownikowi przysługuje prawo do dnia wolnego (art. 15111 § 1 K.p.), którego należy udzielić:

  • w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
  • w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

Jeśli jednak udzielenie dnia wolnego jest niemożliwe, wówczas pracownik powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie – w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto przypadające w innym dniu niż niedziela (art. 15111 § 2 i 3 K.p.)

Powyższe zasady nie dotyczą osób zatrudnionych w systemie pracy weekendowej, które pracują wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Takie osoby nie otrzymują dodatku za pracę w święta.

Zgodnie z powyższym, jeśli pracownik otrzymuje dzień wolny za pracę w niedzielę bądź święto, to nie należy się mu żaden dodatek, a jedynie zwykłe wynagrodzenie za pracę w takim dniu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Podstawa wynagrodzenia chorobowego a wysokość „trzynastki”

Czy ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić wypłaconą trzynastkę? W 2010 r. pracownik powinien przepracować 253 dni, przepracował 240...

 

Wypłata wynagrodzeń na konto

Zakład pracy zmienił formę wypłaty wynagrodzenia, które odtąd będzie przelewane na konto pracownika. Nie potrzebujemy podpisów na liście płac, ale dowodem...

 

Czy premia uznaniowa może stanowić stały składnik wynagrodzenia?

Kilka lat temu otrzymałem aneks do umowy o pracę zmieniający mi wynagrodzenie zasadnicze na proporcje: 80% wynagrodzenia zasadniczego oraz 20% premii uznaniowej:...

 

Obniżenie pensji z powodu przerwy w zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży

Pracuję jako nauczyciel, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, obecnie podczas drugiego zwolnienia lekarskiego – po poprzednim wróciłam...

 

Wynagrodzenie od gminy za zajęcia dodatkowe, czyli ponadwymiarowe

Organ prowadzący szkołę podstawową, gmina, przydzielał zajęcia dodatkowe jako godziny ponadwymiarowe aneksem do arkusza organizacyjnego szkoły. Celem tych...

 

Pominięcie pracownika przy podwyżce

Pominięto mnie po raz kolejny przy podwyżce. Od 3 lat nie otrzymałem podwyżki. Wszyscy pozostali współpracownicy podwyżkę otrzymali. Kilkanaście osób...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »