Kategoria: Godziny nadliczbowe

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-05-01

Pracownica wynagradzana jest w systemie czasowo-prowizyjnym – płaca zasadnicza wynosi 600 zł, a prowizja uzależniona jest od wysokości obrotu i wynosi 3,89%. We wrześniu pracownica przepracowała 188 godzin w tym 20 godzin z dodatkiem 50%. Czy prowizja stanowi stałe wynagrodzenie skoro jest wypłacana systematycznie i co miesiąc, czy nie? Jak wyliczyć wynagrodzenie i dopłaty do nadgodzin, jeżeli część prowizyjna wynosiła za wrzesień 1500 zł, za sierpień 800 zł i za lipiec 950 zł?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Przy obliczaniu wysokości dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych należy stosować Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 z późn. zm.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Określa ono szczegółowo metodę ustalania wysokości dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych w dwóch sytuacjach, gdy pracownik:

  • otrzymuje wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określone stawką miesięczną bądź godzinową,
  • w składnikach swojego wynagrodzenia nie ma wyodrębnionej stawki miesięcznej lub godzinowej wynikającej z osobistego zaszeregowania.

W przypadku pracowników zatrudnionych w systemach wynagradzania zmiennego, gdy pracownik nie ma wyodrębnionego wynagrodzenia wynikającego ze stawki zaszeregowania, określonego w stałej stawce miesięcznej lub godzinowej należy postępować zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Podstawę wyliczenia dodatku za pracę nadliczbową ustala się z trzech miesięcy (bądź 12 w przypadku znacznego wahania składników) poprzedzających miesiąc świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych.

Następnie, aby obliczyć należność za jedną godzinę pracy według zmiennych elementów pensji:

  • wynagrodzenie ustalone jak za urlop dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie,
  • a z otrzymanej w ten sposób stawki godzinowej wylicza się 60 proc. tej stawki.

Tak ustaloną należność za jedną godzinę mnoży się przez wskaźnik przysługującego dodatku (50 bądź 100 proc.) oraz liczbę godzin pracy nadliczbowej.

Jeśli pensja pracownika składa się z wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką miesięczną oraz jeszcze innych zmiennych składników, wówczas przy ustalaniu kwoty normalnego wynagrodzenia oraz kwoty dodatku za pracę nadliczbową uwzględnia się jedynie płacę zasadniczą.

W celu ustalenia kwoty należności przysługującej pracownikowi za godziny nadliczbowe obliczamy najpierw normalne wynagrodzenie za 10 godzin pracy:

– wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej dzielimy przez nominalny czas pracy we wrześniu (tj. 168 godz.):

600 zł : 168 godz. = 3,57 zł/godz.

– stawkę za 1 godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin pracy nadliczbowej:

3,57 zł/godz. x 20 godz. = 71,42 zł

Następnie ustalamy dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych:

– wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej dzielimy przez nominalny czas pracy we wrześniu (tj. 168 godz.):

600 zł : 168 godz. = 3,57 zł/godz.

– stawkę za 1 godzinę pracy mnożymy przez wskaźnik przysługującego dodatku:

3,57 zł/godz. x 50% = 1,78 zł

– stawkę za 1 godzinę dodatku 50% mnożymy przez liczbę godzin pracy nadliczbowej:

1,78 zł x 20 godz. = 35,7 zł

Suma normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i dodatku, tj. 71,42 zł + 35,7 zł jest całkowitym wynagrodzeniem za nadgodziny pracownika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »