Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Do kiedy mogę być na urlopie wychowawczym?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-05-27

Mam 3 letnie dziecko i korzystam z urlopu wychowawczego: od 01.01.2013 do 31.12.2013 r., przedłużony od 01.01.2014 do 31.12.2014 i aktualnie korzystam od 01.01.2015 do 31.05.2015 r. Do kiedy mogę przedłużyć ten urlop? Pracodawca zasugerował, że są jakieś zmiany, a ja nie jestem w temacie.

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy (z zaliczeniem wszystkich poprzednich okresów zatrudnienia) ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Od 1 października 2013 r. wymiar podstawowego urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, przy czym po 1 miesiącu z tej puli przysługuje każdemu z rodziców do wyłącznej dyspozycji. Jeden rodzic (opiekun) może wykorzystać pełną pulę, gdy:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Do 30 września 2013 r. wymiar urlopu wychowawczego był określony w latach (3 lata). Ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy wprowadzono zmiany w tym zakresie. Urlop wychowawczy udzielany po 30 września 2013 r. po raz pierwszy lub jako kolejna część, podlega pod nowe regulacje.

Omawianego urlopu udziela się najwyżej w 5 częściach. Co istotne, nie występuje tu konieczność skorzystania z uprawnienia bezpośrednio po wykorzystaniu wcześniejszych urlopów związanych z wychowywaniem dziecka (podstawowym i dodatkowym macierzyńskim, czy rodzicielskim), nie jest też wymagana ciągłość tego urlopu, jednak można z niego korzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Ten przedział wiekowy został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 2013 r. i obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. (wcześniej granica wiekowa wynosiła 4 lata).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu wykorzystywana przez Panią obecnie część urlopu wychowawczego zakończy się przed osiągnięciem przez dziecko 5 lat, a ponadto nie nastąpi wyczerpanie limitu tego urlopu (w przypadku korzystania z uprawnienia przez jednego rodzica wynosi on 35 miesięcy). Jednocześnie nie wyczerpała Pani także limitu części (5), więc będzie Pani mogła wystąpić o dalszą jego część stosownie do przepisów po nowelizacji – do wykorzystania ma Pani jeszcze 6 miesięcy urlopu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »