Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Delegowanie karmiącej matki poza miejsce pracy

Łukasz Obrał • Opublikowane: 2009-02-27

W umowie o pracę dokładnie określono miejsce pracy (konkretny budynek). Pracodawca chce, aby pracownica pracowała po parę godzin dziennie poza tym miejscem, ale nadal w tej samej miejscowości. Jest to duże miasto i dojazdy zajmą dużo czasu i będą bardzo meczące. Czy pracownica (karmiąca matka) może odmówić wykonania takiego polecenia służbowego?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przez pojęcie delegowania poza stałe miejsce pracy należy rozumieć zarówno delegowanie poza miejscowość, w której kobieta jest zatrudniona, jak również delegowanie poza stałe miejsce pracy w tej samej miejscowości, jeżeli jest ono połączone z dłuższym lub niedogodnym dojazdem (tak w: Kodeks pracy. Komentarz, pod red. T. Zielińskiego, Warszawa 2003).

W umowie o pracę określono konkretne miejsce pracy. Z opisu pytania wynika, że dla kobiety wykonywanie pracy w miejscu innym niż określone w umowie byłoby dla niej uciążliwe – duże miasto, dojazdy, różne miejsca pracy itp.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę cel i funkcje zakazu z art. 178 K.p. (ochrona zdrowia i kondycji psychofizycznej kobiety w ciąży, w szczególności ochrona przed nadmiernym przemęczeniem, przed wykonywaniem prac szkodliwych dla kobiety lub dziecka), należy uznać, że bez zgody kobiety pracodawca nie może jej delegować do wykonywania pracy w tej samej miejscowości poza miejscem wykonywania pracy określonym w umowie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam...

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już...

 

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »