Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Delegacja za codzienną podróż służbową na terenie kraju

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-04-19

Pracuje w firmie pod Poznaniem jako kierowca i codziennie oprócz niedziel jeżdżę z towarem pod granicę niemiecką. Czy w związku z tym należy mi się delegacja?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 77/5/ par. 1 K.p. pracownikowi, który wykonuje na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy - przysługuje pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Tymi kosztami, w podanym przypadku kierowcy, zasadniczo byłaby dieta, która przysługuje w razie przebywania w podróży służbowej co najmniej 8 godzin. Szczegóły w tym zakresie reguluje rozporządzenie MPiPS z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju Dz. U. 236, poz. 1190 z późn,. zm.

Pracodawcy nie objęci przepisami wskazanego rozporządzenia mogą inaczej uregulować prawo pracownika do diety, jednak nie może być ona niższa, aniżeli przewiduje wskazane rozporządzenie (art. 77/5/ par. 4 K.p.).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam się...

 

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Praca na czarno ? konsekwencje

Pracowałam w pewnej firmie przez 3 lata z niewielkimi przerwami, gdy brakło zamówień – cały czas na czarno. Zdarzało się, że ściągano mnie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »