Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Decyzje kadrowe w szkole - pół etatu dla pracownicy świetlicy

Autor: Dorota Kriger

W mojej szkole są dwie świetlice i dwie Panie nauczycielki, które w nich pracują. Do tej pory pracowały na cały etat, natomiast od września będą pracowały na pół etatu. Wynika to z reorganizacji i redukowania kosztów. Jedna z tych Pań przejawia bardzo wiele własnych inicjatyw i organizuje niemal wszystkie uroczystości szkolne oraz inne akcje. Druga natomiast robi bardzo niewiele. Czy pracodawca może potraktować obie jedną miarą, aby jego zdaniem nikt mu nie zarzucił stronniczości? Czy wspomniana „pracowita” Pani ma jakieś prawa i może się jakoś bronić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Decyzje kadrowe w szkole - pół etatu dla pracownicy świetlicy

Pozostawienie przez dyrektora liczby nauczycieli kosztem zredukowania godzin do pół etatu

Decyzje kadrowe należą do dyrektora szkoły, który ma prawo dokonywać zmian w strukturze zatrudnionych nauczycieli w sposób korzystny dla szkoły, czyli dostosowany do jej aktualnych potrzeb, w tym do zmian organizacyjnych, np. wynikających z mniejszej liczby oddziałów, uwzględniając jednocześnie m.in. indywidualne oceny pracy poszczególnych nauczycieli.

Każdorazowo realizując decyzję dotyczącą zwiększenia bądź zmniejszenia liczby zatrudnionych nauczycieli (lub zmiany wymiaru ich etatów), dyrektor szkoły ma obowiązek stosować przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). Od tego, w jakim trybie został zatrudniony nauczyciel (umowa o pracę lub stosunek pracy na podstawie mianowania), zależy bowiem, czy będzie on korzystał z pełniejszej ochrony przez rozwiązaniem umowy bądź przed jej zmianą dotyczącą np. pensum.

Niezależnie jednak od tego, w jakim trybie jest zatrudniony nauczyciel, decyzja należy do dyrektora szkoły i ma on prawo przy swojej decyzji uwzględnić nie tylko zaangażowanie pracownika, lecz także jego sytuację rodzinną – osobistą, kierując się zasadami współżycia społecznego. Nie znając więc wszystkich uwarunkowań, na podstawie których dyrektor szkoły podjął decyzję o ograniczeniu zatrudnienia obu nauczycielkom, a nie tylko jednej, nie można jednoznacznie powiedzieć, czy dyrektor postąpił nieprawidłowo i czy nauczycielka, dla której decyzja dyrektora wydaje się niewłaściwa, ma prawo do obrony i domagania się zatrudnienia na pełny etat.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info