Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czytnik odcisków palców w firmie w celu ewidencjonowania czasu pracy

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-05-06

W mojej firmie został zamontowany czytnik odcisków palców, pobrano nam odciski palców w celu kontrolowania czasu pracy. Czy jest to zgodne z prawem? Do jakiej instytucji można zgłosić tę sprawę, najlepiej anonimowo, ponieważ nie chcę stracić pracy?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Przepisy Kodeksu pracy (art. 221 § 1, § 2 i § 4) określają, jakich danych osobowych pracodawca ma prawo żądać od pracownika – wśród katalogu tych danych nie ma danych biometrycznych, a takim danymi są odciski palców.

W związku z tym pracodawca nie ma prawa pobierać takich danych od pracowników ani tych danych przetwarzać w związku z podejmowanym lub trwającym zatrudnieniem.

Powyższe jest zgodne z najnowszym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, mówiącym, że pracodawcy nie wolno instalować urządzeń rejestrujących czas pracy pracowników za pomocą czytników odcisków palców nawet wtedy, gdy uzyskają na to zgodę pracowników. Wyrok NSA w sprawie, który zapadł w dniu 1 grudnia 2009 r. (sygn. akt: I OSK 249/09), jest jednocześnie potwierdzeniem stanowiska Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, w którym stwierdzono, że przetwarzanie przez pracodawcę danych biometrycznych pracowników na potrzeby ewidencji czasu pracy jest nieproporcjonalne do celu, jakiemu ma służyć.

Anonimowo sprawę można zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, ew. do GIODO. Jednak po wysłaniu informacji anonimowo nie uczestniczy się w sprawie ani nie jest się informowanym o jej przebiegu i zakończeniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pracodawca łamie prawo

Mój pracodawca zawsze lubił kupować sobie ludzi z PIP, Urzędu Skarbowego, Banku. Jest człowiekiem nie mającym żadnych skrupułów, jego pracownicy są...

Brygadzista Społecznym Inspektorem Pracy

Czy społecznym inspektorem pracy może zostać brygadzista?

Zmiana pracy w czasie ciąży

Jestem w ósmym tygodniu ciąży. Chciałabym zmienić pracę; dostałam propozycję zatrudnienia na lepszych warunkach niż dotychczas (zgodną z moim...

Wypłata dodatków za nadgodziny

W ciągu ostatniego półrocza PIP przeprowadziła w firmie, w której pracuję, dwie kontrole czasu pracy pracowników i jego rozliczenia. Wykazały one...

Monitoring i podsłuch w pracy

Mój pracodawca 2 lata temu zainstalował w firmie monitoring i podsłuch. Zainstalowanie zlecił jednemu z naszych pracowników (nie ma do tego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »