• Autor: Dorota Kriger
Dostarczyłam pracodawcy zwolnienie lekarskie. Niestety nie miałam potwierdzenia z poczty, a zwolnienie gdzieś się zapodziało. Lekarz wystawił więc duplikat, podbił pieczątką swoją oraz przychodni, podpisał i dodał adnotację o zgodności z oryginałem. Taki duplikat został podbity przez pracodawcę i wysłany do ZUS-u. Czy taka forma zwolnienia będzie normalnie honorowana i wypłacona?
Tak, taka forma przedstawienia zwolnienia lekarskiego będzie honorowana. Lekarz postąpił prawidłowo, wybrał jedną z dwóch możliwości:
Tak sporządzone dokumenty są podstawą wypłaty zasiłku chorobowego, a także usprawiedliwieniem czasowej nieobecności pracownika w pracy, np. z powodu choroby.
Zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny – zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – powinny być wystawiane na odpowiednim druku. Wzór druku zaświadczenia stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zmienionego rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2005 r.
Zaświadczenie wystawia się z dwiema kopiami (art. 58 ust. 1 ww. ustawy), przy czym oryginał otrzymuje ZUS, jedną kopię – ubezpieczony, a jedną – wystawiający zaświadczenie (tu: lekarz), który przechowuje w swojej dokumentacji przez 3 lata.
W związku z powyższym lekarz miał prawo wykonać kserokopię posiadanego egzemplarza, a pracodawca i ZUS powinni byli ją uznać, pod warunkiem że wykonana kopia była czytelna, a dodatkowo opatrzona podpisem i pieczątką lekarza.
Gdyby jednak nie było możliwości wykonania czytelnej kserokopii, wówczas lekarz powinien był zrobić wypis z posiadanej kopii zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, a ubezpieczony taki wypis powinien był przedstawić pracodawcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).