• Autor: Marta Handzlik
Od 3,5 roku pracuję w jednej firmie, ale pierwszy rok pracowałam na umowę-zlecenie, mimo że mój zakres obowiązków był taki sam jak pracowników etatowych. Niedługo odchodzę z firmy i zastanawiam się, czy umowa-zlecenie ma znaczenie przy ustalaniu okresu wypowiedzenia?
Zgodnie z art. 30 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta”.
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
Zobacz też: Czy umowa zlecenie wlicza się do okresu wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Przepisy prawa pracy określają okres wypowiedzenia tylko ze stosunku pracy. To, że świadczyła Pani pracę podczas umowy-zlecenia, nie oznacza jeszcze, że automatycznie ten okres zostanie potraktowany jako okres pracy na podstawie umowy o pracę. Dopiero przed sądem może Pani podnieść ten argument. Natomiast pracodawca sam z siebie nie ma obowiązku uwzględnienia Pani tego okresu do ogólnego stażu pracy.
W takiej sytuacji obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.