Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy są szanse na to, żeby tata pozostał w pracy?

Marek Gola • Opublikowane: 2016-08-22

Mój tata kilka dni temu został przebadany alkomatem. Jest motorniczym w MPK. Alkomat wykazał 0,06, a po 30 minutach – zero. Dyrektor każe mu podpisać porozumienie o rozwiązaniu umowy – inaczej są zostanie zwolniony. Tata pił tylko piwo poprzedniego wieczoru. Jest osobą cichą i spokojną i nie chce walczyć o swoje. Jak mu pomóc? Czy ma szansę zostać w pracy?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.p. oraz przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wskazać, iż ze stanem po spożyciu alkoholu mamy o do czynienia w sytuacji jeżeli poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Stan, który teoretycznie występował u Pani ojca, nie mógłby być nawet zakwalifikowany jako wykroczenie.

Osobiście uważam, że byłoby niezwykle trudno wykazać nadto, że doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Mając tego świadomość, pracodawca próbuje nakłonić Pani ojca do podpisania porozumienia stron w zakresie rozwiązania stosunku pracy.

W mojej ocenie Pani tata winien próbować za wszelką cenę udać się do swojego przełożonego, jak i samego dyrektora MPK, by przedstawić swoje stanowisko w sprawie. Nie bez znaczenia dla dalszych losów Pani ojca będzie także to, jak Pani tato zachowywał się dotychczas w pracy. Czy była w stosunku do niego stosowana odpowiedzialność porządkowa? Czy Pani tato miewał już podobne problemy w pracy? Jak wygląda praktyka i zwyczaj u pracodawcy ojca? Czy koledzy taty w podobnych sytuacjach byli zmuszani do podpisania porozumienia stron w zakresie rozwiązania umowy o pracę?

W tego rodzaju sprawach można także powołać się na panujący u pracodawcy zwyczaj. Jeżeli np. któryś kolega ojca miał podobną sytuację i wówczas z nim umowy nie rozwiązano, istnieje możliwość podnoszenia, że w przedmiotowej sprawie może dojść do dyskryminacji Pani ojca.

Osobiście jednak poleciłbym Pani jako córce udanie się do przełożonego ojca i samego dyrektora MPK z prośbą o poświęcenie 5 min celem przedstawienia Pani stanowiska w sprawie. Przy tego rodzaju sprawach pomoc i wsparcie rodziny, przy założeniu, że przełożeni choć w minimalnym stopniu wykazują się empatią, często bywa zbawienne. Pismo owszem może być pomocne, ale moim zdaniem próba rozmowy będzie lepszym rozwiązaniem, albowiem wskaże, że Pani ojcu bardzo zależy na pracy, która w jego przypadku, przy 30 letnim stażu jest, jak mniemam jedyną rzeczą, którą może robić czynnie zawodowo. Ponadto przy piśmie nie ma Pani gwarancji, że ktoś je przeczyta.

Nadto Pani tato winien wnosić o wskazanie, jaka jest skala błędu alkomatu. Nigdy bowiem nie ma tak, że wyświetlane przez alkomat wynik jest wynikiem bezbłędnym. Każdy produkt posiada specyfikację, w której treści wskazane jest przede wszystkim granica błędu pomiaru+/-.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »