Kategoria: Karta Nauczyciela

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy nauczyciel dyplomowany nie powinien być zatrudniony w pełnym wymiarze?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-07-22

Jestem nauczycielem dyplomowanym od 3 lat zatrudnionym na czas nieokreślony. Przedmiotu, którego uczę, jest łącznie 24 godziny, które dyrektor dzieli między mnie a nauczyciela kontraktowego. Czy dyrektor nie ma obowiązku zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego przez mianowanie, skoro są możliwości zapewnienia mu etatu? Sytuacja taka ciągnie się od 4 lat.

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela „stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;

3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;

4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;

5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;

6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony”.

„Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;

2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5”.

Przepis stanowi, iż jeśli istnieją warunki zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy, a nauczyciel posiada stopień co najmniej nauczyciela mianowanego – stosunek pracy nawiązuje się na podstawie mianowania.

Prawodawca nie określił jednak, co rozumieć pod pojęciem „istnieją warunki do zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy”.

W doktrynie przyjęło się, ze oznacza to, iż szkoła dysponuje taką liczbą godzin, aby nauczyciel miał pełny etat. Jednak w Pani przypadku szkołą taką liczbą godzin nie dysponuje, gdyż w szkole zatrudnionych jest dwóch nauczycieli, a godzin jest tylko 24 (czyli nie na dwa etaty). Przydzielenie tych godzin Pani oznacza zwolnienie nauczyciela kontraktowego, który także jest zatrudniony na czas nieokreślony. Z punktu widzenia prawa jesteście Państwo na tym samym poziomie – macie identyczne umowy o pracę. Dopiero stosunek pracy z mianowania (a nie sam stopień awansu) dawałby Pani ochronę przed ograniczeniem wymiaru etatu.

Jednak Pani nigdy nie miała pełnego etatu, gdyż dyrektor – zgodnie ze swoimi uprawnieniami – dzielił godziny, jakimi dysponował między dwóch zatrudnionych na takiej samej podstawie nauczycieli. W mojej opinii nie ma więc możliwości zatrudnienia Pani w pełnym wymiarze czasu pracy, chyba że dojdzie do zwolnienia jednego z nauczycieli.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z kartą nauczyciela?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »