Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę wycofać wypowiedzenie pracy z powodu ciąży?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2008-12-30

Od ponad roku byłam zatrudniona w pewnej firmie na podstawie umowy na czas nieokreślony. Dwa tygodnie temu złożyłam wypowiedzenie, w trakcie którego okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę wycofać wypowiedzenie i czy szef może mi odmówić powrotu do pracy? Wypowiedzenie jest do 8.12.2008 r., a zwolnienie lekarskie lekarz wypisał mi do 10.12.2008 r.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo zabrania pracodawcy rozwiązywania umów o pracę z ciężarną pracownicą – poza kilkoma wyjątkami (art. 177 Kodeksu pracy), jednak nie dotyczy to sytuacji, kiedy do rozwiązania umowy o pracę dąży sam pracownik. Zdarza się jednak, że pracownica w momencie wypowiadania umowy o pracę (składając oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia lub wnioskując o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron) nie wie, że jest w ciąży.

W takiej sytuacji powołanie się ciężarnej pracownicy na działanie pod wpływem błędu pozwala pracownicy wycofać się ze swojego oświadczenia woli, które prowadziło do rozwiązania umowy o pracę.

Stwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01, OSNP 2004/5/78), zgodnie z którym pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć. Zastosowanie ma w tym przypadku art. 84 § 2* Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Jeśli w dniu składania wypowiedzenia nie wiedziała Pani, że jest Pani w ciąży, to należy domniemywać, iż gdyby znała Pani swój stan, nie dążyłaby Pani do rozwiązania umowy o pracę.

Pracodawca w związku z zaistniałą sytuacją będzie musiał uznać wypowiedzenie za niebyłe, Pani zatrudnienie nie ustanie i będzie odbywało się na dotychczasowych warunkach.

Jednocześnie informuję Panią, że zgodnie z Kodeksem pracy Pani wypowiedzenie nie zakończyłoby się 8.12.2008 r., tylko w dniu 31.12.2008 r. Na mocy art. 36 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy obowiązuje Panią miesięczne wypowiedzenie, a zgodnie z art. 30 § 21 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony trwający miesiąc kończy się zawsze w ostatnim dniu miesiąca.

* Treść art. 84 § 2 Kodeksu cywilnego: „Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki