Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę iść na zwolnienie przed podpisaniem umowy?

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2010-01-04

Od jakiegoś czasu walczę z pracodawcą o umowę o pracę. Na razie nie mogę się o nią doprosić. Niestety wysiada mi kręgosłup. Czy mogę, mimo że nie mam jeszcze umowy, iść na zwolnienie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy umowa o pracę zawierana jest w formie pisemnej (art. 29 K.p.). Brak zawarcia jej w takiej formie nie umniejsza jednak jej ważności. W razie zawarcia umowy o pracę w formie ustnej obowiązek potwierdzenia pracownikowi na piśmie warunków zatrudnienia powstaje jedynie po stronie pracodawcy. Brak takiego potwierdzenia umowy również nie wpływa na ważność stosunku pracy. Niepodjęcie stosownego działania przez pracodawcę stanowi jednak ciężkie naruszenie praw pracownika.

Tym samym, jeżeli praca jest rzeczywiście wykonywana, należy uznać, że doszło do zawiązania stosunku pracy, a zatem może Pani korzystać z pełni praw przyznanych pracownikom, w tym z prawa skorzystania ze zwolnienia chorobowego w odpowiedniej długości. Jeżeli Pani pracodawca nie będzie chciał uznać zwolnienia chorobowego, sugeruję skierować pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy do właściwego sądu – to powinno rozwiązać wszelkie wątpliwości co do istnienia bądź nieistnienia stosunku pracy między stronami.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »