Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy grozi mi zwolnienie dyscyplinarne za naruszenie ustawy antykorupcyjnej?

Marek Gola • Opublikowane: 2016-05-25

Jestem zatrudniony na stanowisku kierownika zakładu budżetowego. W okresie 10 miesięcy łączyłem tę funkcję z funkcją prezesa fundacji, a więc naruszyłem tym samym przepisy ustawy antykorupcyjnej. Gdy się zorientowałem, że to niezgodne z przepisami, niezwłocznie zrezygnowałem z funkcji prezesa (grudzień 2014 r.). W tym samym mniej więcej czasie zmieniły się władze i na pierwszej sesji w nowym roku radny złożył wniosek z interpelacją odnośnie łączenia stanowisk (czyli przełożony powziął o tym informację). Czy pomimo że upłynęło już 30 dni mogę zostać zwolniony dyscyplinarnie?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy (K.p.)

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy Pana pracodawca powziął wiadomość o naruszeniu przez Pana ustawy antykorupcyjnej? Data powzięcia informacji przez pracodawcę będzie miała dla Pana osoby najistotniejsze znaczenie, albowiem od tej daty liczony jest okres miesięczny, o którym mowa w art. 52 § 2 K.p.

Art. 52 § 2 K.p.: „Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy”.

Z uwagi na zmianę władzy w mieście zasadnym jest przywołanie poglądów wyrażonych w orzecznictwie, które w tym przypadku będą miały najistotniejsze znaczenie. Zgodnie z nimi do rozpoczęcia biegu terminu konieczne jest uzyskanie tej wiadomości przez osobę lub organ upoważnione do składania oświadczeń woli pracownikom w imieniu pracodawcy – art. 3[1] K.p. (tak np. wyroki z dnia 17 grudnia 1997 r., I PKN 432/97 oraz z dnia 21 października 1999 r., I PKN 329/99).

Z uwagi na Pana funkcję istotne znaczenie ma pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 lipca 1999 r., sygn. akt I PKN 135/99, zgodnie z którym względem pracownika zajmującego stanowisko kierownicze termin ten należy liczyć od daty uzyskania wiadomości o jego zachowaniu przez organ uprawniony do rozwiązania stosunku pracy. Nadto z uwagi na zmianę władz wskazać należy na kolejny pogląd, zgodnie z którym zmiana składu osobowego organu pracodawcy nie powoduje rozpoczęcia na nowo biegu terminu z § 2 (wyrok SN z dnia 7 grudnia 1999 r., I PKN 431/99; wyrok z dnia 5 lipca 2002 r., I PKN 389/01).

Jednolity jest nadto pogląd, zgodnie z którym w przypadku wieloosobowych jednostek organizacyjnych do rozpoczęcia biegu terminu, o którym mowa w art. 52 § 2 K.p., wystarczy, by wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę powziął jeden z członków tego organu.

Mając na uwadze powyższe, zasadnym jest ustalenie, kiedy pracodawca dowiedział się o łączeniu przez Pana stanowisk. Jeżeli miało to miejsce przed miesiącem, to w mojej ocenie rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym będzie w tym przypadku naruszeniem przepisów i wówczas doradzałbym wniesienie odwołania do sądu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »