Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy umowa o pracę miała charakter pozorny?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-06-21

Wykonywałem pracę i obowiązki dyrektora produkcji. Umowę o pracę miałem jako technolog i jako technolog zostałem zwolniony z przyczyn ekonomicznych (już następnego dnia zatrudniono następcę). Czy w tym przypadku nie zachodzi podejrzenie, że umowa miała charakter pozorny? Czy świadectwo pracy musi określać zawód, jaki wykonywałem u danego pracodawcy?

»Wybrane opinie klientów

Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat

Pozorność umowy oznaczałaby, że Pan pracy nie wykonywał, ale był Pan zgłoszony do ubezpieczeń jako pracownik. Tymczasem wykonywanie pracy na innym stanowisku niż określone w umowie nie powoduje innych niż zwykle obowiązków względem na przykład ZUS-u.

Co do zasady pracownik powinien wykonywać pracę na stanowisku, na jakim został zatrudniony. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie zatrudnienia strony ustalą (niekoniecznie na piśmie), że pracownik zmieni stanowisko. Nie jest to więc pozorność zatrudnienia, a jedynie dokonanie zmiany warunków pracy za porozumieniem.

Jeśli otrzymał Pan wypowiedzenie ze stanowiska, na którym Pan faktycznie nie pracował, to powinien Pan po prostu odwołać się do sądu i podnieść w pozwie, że choć z przyczyn ekonomicznych zlikwidowano stanowisko technologa, to Pan był zatrudniony na innym stanowisku. Wówczas pracodawca będzie musiał udowodnić, że tak nie było – a nie jest w stanie tego zrobić, bo dokumentacja przemawia na Pana korzyść. Na odwołanie do sądu ma Pan 21 dni.

Co do treści świadectwa pracy, zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy w świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, dotyczące między innymi rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji. Przy czym wpisać tu należy rzeczywiście pełnioną funkcję lub zajmowane stanowisko, a nie to wynikające z umowy o pracę.

Jeśli w Pana świadectwie pracy znajduje się inny zapis, powinien Pan w terminie 7 dni od otrzymania świadectwa zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy, a jeśli pracodawca odmówi – zwrócić się do sądu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »