Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pracodawca, który nie wie o ciąży, może mnie zwolnić?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-08-03

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Podczas trwania tego urlopu zaszłam w kolejną ciążę. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do grudnia 2020 roku. Miałam planowany powrót do pracy na połowę września, jednak nie jest to możliwe ze względu na ciążę, w której jestem. Czy pracodawca, który nie wie o ciąży, może mnie zwolnić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że pracodawca nie może Pani teraz wręczyć wypowiedzenia, nawet jeśli o ciąży nie wie. Gdyby nawet doszło do sytuacji, że takie wypowiedzenie Pani otrzyma – w chwili gdy przedstawi Pani zaświadczenie o ciąży – pracodawca musi wypowiedzenie wycofać.

Dodatkowo także do końca urlopu macierzyńskiego jest Pani chroniona przed zwolnieniem, co wynika z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666).

Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Oznacza to, że w chwili obecnej korzysta Pani z ochrony jaką daje urlop macierzyński, a we wrześniu wystarczy przekazać pracodawcy zaświadczenie o ciąży wraz ze zwolnieniem lekarskim (o ile będzie Pani z niego korzystała) i to także zapewni Pani ochronę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Skrócenie okresu wypowiedzenia a zasiłek

Pracuję w firmie 9 lat na czas nieokreślony. Otrzymam niebawem wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska. Czy mogę zrezygnować z okresu...

 

Sposoby rozwiązania umowy o pracę na czas określony

Sposoby rozwiązania umowy o pracę na czas określony

Pracuję w firmie budowlanej, która utraciła kontrakt. Niebawem otrzymam wypowiedzenie nie z mojej winy. Chciałbym się dowiedzieć, czy należy mi się jakaś...

Niezdolność do pracy nauczyciela

Jestem nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania 22 lata. Od 2014 do 2015 r. miałam urlop dla poratowania zdrowia z powodu choroby kręgosłupa. Potem...

 

Podpisanie umowy o pracę w czasie ciąży - czy umowa jest ważna?

W dniu 30 lipca 2015 r. otrzymałam wypowiedzenie ze skutkiem na 30.10.2015 r. W okresie wypowiedzenia dowiedziałam się, że jestem w ciąży...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »