Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy na zwolnieniu lekarskim można podać adres miejsca przebywania?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-09-24

Żona jest od 14 dni na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Nie wytrzymała nerwowo atmosfery w pracy. Pięć pracownic złożyło do jednostki nadrzędnej skargę na działanie dyrektorki. Żona jest w kiepskim stanie psychicznym. Lekarka zaleciła zmianę otoczenia. Żona nie chce wychodzić z domu. Nadchodzi czas planowanego urlopu. Urlopu nie otrzyma, gdyby wróciła do pracy, ale nie wróci, bo tam nie wytrzyma. Chciałbym ją zabrać daleko od domu. Czy na zwolnieniu można podać adres miejsca przebywania i nie będzie to miało prawnych konsekwencji. O komisję ZUS się nie boję, bo to autentyczne załamanie. Dyrektorka może zarządzić kontrolę pracodawcy. Czy ma jakiś argument, aby uznać to za wczasy na L4?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w mojej ocenie w przedmiotowej sprawie należy uzyskać na piśmie oświadczenia lekarza prowadzącego, bowiem samo stwierdzenie, że żona ma zmienić otoczenie, może nie wystarczyć w przypadku kontroli przeprowadzonej przez pracodawcę lub ZUS.

W chwili obecnej osobiście uważam, że Pana żona winna poprosić psychiatrę, od którego uzyskała zwolnienie, by na osobnej karcie oświadczyła to, co zostało powiedziane. Uzyskując takie oświadczenie, wyprzedzając niejako ruch pracodawcy, radziłbym, był zwolnienie L4 złożyć nie tylko u pracodawcy, ale także w ZUS-ie razem z pismem od lekarza psychiatry.

Wówczas nawet gdyby pracodawca próbował podważać zwolnienie lekarskie lub zasadność zmiany miejsce pobytu, po pierwsze możecie się Państwo wylegitymować oświadczeniem lekarza prowadzącego o konieczności zmiany miejsca pobytu, po drugie nie ukrywacie tego Państwo przed pracodawcą ani przed ZUS-em, lecz informujecie lojalnie pracodawcę o takiej sytuacji.

Z treści Pana pytania wynika, że małżona  ani Pan nie boicie się kontroli ZUS-u, bo załamanie nerwowe występuje. Nie ma zatem obaw w skierowaniu takiego pisma do pracodawcy oraz ZUS-u, z jednoczesnym wskazaniem, że w razie potrzeby Pana żona stawi się w miejscu badania zarządzonego przez ZUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »