Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy na zwolnieniu lekarskim można podać adres miejsca przebywania?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-09-24

Żona jest od 14 dni na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Nie wytrzymała nerwowo atmosfery w pracy. Pięć pracownic złożyło do jednostki nadrzędnej skargę na działanie dyrektorki. Żona jest w kiepskim stanie psychicznym. Lekarka zaleciła zmianę otoczenia. Żona nie chce wychodzić z domu. Nadchodzi czas planowanego urlopu. Urlopu nie otrzyma, gdyby wróciła do pracy, ale nie wróci, bo tam nie wytrzyma. Chciałbym ją zabrać daleko od domu. Czy na zwolnieniu można podać adres miejsca przebywania i nie będzie to miało prawnych konsekwencji. O komisję ZUS się nie boję, bo to autentyczne załamanie. Dyrektorka może zarządzić kontrolę pracodawcy. Czy ma jakiś argument, aby uznać to za wczasy na L4?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w mojej ocenie w przedmiotowej sprawie należy uzyskać na piśmie oświadczenia lekarza prowadzącego, bowiem samo stwierdzenie, że żona ma zmienić otoczenie, może nie wystarczyć w przypadku kontroli przeprowadzonej przez pracodawcę lub ZUS.

W chwili obecnej osobiście uważam, że Pana żona winna poprosić psychiatrę, od którego uzyskała zwolnienie, by na osobnej karcie oświadczyła to, co zostało powiedziane. Uzyskując takie oświadczenie, wyprzedzając niejako ruch pracodawcy, radziłbym, był zwolnienie L4 złożyć nie tylko u pracodawcy, ale także w ZUS-ie razem z pismem od lekarza psychiatry.

Wówczas nawet gdyby pracodawca próbował podważać zwolnienie lekarskie lub zasadność zmiany miejsce pobytu, po pierwsze możecie się Państwo wylegitymować oświadczeniem lekarza prowadzącego o konieczności zmiany miejsca pobytu, po drugie nie ukrywacie tego Państwo przed pracodawcą ani przed ZUS-em, lecz informujecie lojalnie pracodawcę o takiej sytuacji.

Z treści Pana pytania wynika, że małżona  ani Pan nie boicie się kontroli ZUS-u, bo załamanie nerwowe występuje. Nie ma zatem obaw w skierowaniu takiego pisma do pracodawcy oraz ZUS-u, z jednoczesnym wskazaniem, że w razie potrzeby Pana żona stawi się w miejscu badania zarządzonego przez ZUS.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Wniosek pracownika o sprostowanie świadectwa pracy

Mąż otrzymał świadectwo pracy, w którym ma wpis „kierowca-zaopatrzeniowiec”. Mąż zwrócił się o sprostowanie świadectwa pracy, gdyż...

 

Rezygnacji ze stanowiska wicedyrektora szkoły

Mam pytanie dotyczące oświadczenia o rezygnacji ze stanowiska wicedyrektora naszej szkoły. Sprawa wygląda w ten sposób, że początkiem czerwca...

 

Zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy po 1983 r.

Zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy po 1983 r.

Mając lat 16 (1984 r.), pomagałem rodzicom w gospodarstwie rolnym, dojeżdżając do szkoły i codziennie wracając do domu. Chciałabym doliczyć te...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »