Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy na zwolnieniu lekarskim można podać adres miejsca przebywania?

• Autor: Marek Gola

Żona jest od 14 dni na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Nie wytrzymała nerwowo atmosfery w pracy. Pięć pracownic złożyło do jednostki nadrzędnej skargę na działanie dyrektorki. Żona jest w kiepskim stanie psychicznym. Lekarka zaleciła zmianę otoczenia. Żona nie chce wychodzić z domu. Nadchodzi czas planowanego urlopu. Urlopu nie otrzyma, gdyby wróciła do pracy, ale nie wróci, bo tam nie wytrzyma. Chciałbym ją zabrać daleko od domu. Czy na zwolnieniu można podać adres miejsca przebywania i nie będzie to miało prawnych konsekwencji. O komisję ZUS się nie boję, bo to autentyczne załamanie. Dyrektorka może zarządzić kontrolę pracodawcy. Czy ma jakiś argument, aby uznać to za wczasy na L4?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w mojej ocenie w przedmiotowej sprawie należy uzyskać na piśmie oświadczenia lekarza prowadzącego, bowiem samo stwierdzenie, że żona ma zmienić otoczenie, może nie wystarczyć w przypadku kontroli przeprowadzonej przez pracodawcę lub ZUS.

W chwili obecnej osobiście uważam, że Pana żona winna poprosić psychiatrę, od którego uzyskała zwolnienie, by na osobnej karcie oświadczyła to, co zostało powiedziane. Uzyskując takie oświadczenie, wyprzedzając niejako ruch pracodawcy, radziłbym, był zwolnienie L4 złożyć nie tylko u pracodawcy, ale także w ZUS-ie razem z pismem od lekarza psychiatry.

Wówczas nawet gdyby pracodawca próbował podważać zwolnienie lekarskie lub zasadność zmiany miejsce pobytu, po pierwsze możecie się Państwo wylegitymować oświadczeniem lekarza prowadzącego o konieczności zmiany miejsca pobytu, po drugie nie ukrywacie tego Państwo przed pracodawcą ani przed ZUS-em, lecz informujecie lojalnie pracodawcę o takiej sytuacji.

Z treści Pana pytania wynika, że małżona ani Pan nie boicie się kontroli ZUS-u, bo załamanie nerwowe występuje. Nie ma zatem obaw w skierowaniu takiego pisma do pracodawcy oraz ZUS-u, z jednoczesnym wskazaniem, że w razie potrzeby Pana żona stawi się w miejscu badania zarządzonego przez ZUS.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info