Czy muszę zawiesić firmę, żeby dostać zasiłek i mieć L4?

• Autor: Marta Handzlik

Mam działalność gospodarczą i prowadzę ją sama. Jestem w ciąży. Czy muszę zawiesić firmę, żeby dostać zasiłek i mieć L4?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zasiłek chorobowy z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że to, czy otrzyma Pani zasiłek chorobowy z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim zależy od tego, czy opłacała Pani składki na ubezpieczenie chorobowe, które przy działalności gospodarczej nie są obowiązkowe.

Jeśli Pani to ubezpieczenie opłacała – otrzyma Pani zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński. Jeśli Pani go nie opłacała – nie otrzyma Pani żadnych świadczeń z tytułu choroby czy urodzenia dziecka.

Przyjmując sytuację, że opłacała Pani składkę na ubezpieczenie chorobowe i otrzyma Pani zwolnienie lekarskie, to w sytuacji, gdy Pani sama prowadzi działalność – musi Pani liczyć się z tym, że przez cały okres zwolnienia nie wolno Pani wykonywać pracy zarobkowej, czyli innymi słowy – prowadzić działalności.

W sytuacji, gdy w czasie zwolnienia lekarskiego będzie Pani prowadzić działalność ZUS na podstawie art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) odbierze Pani prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest albo zatrudnienie na okres Pani zwolnienia (w przypadku, gdy urodzi już Pani dziecko i będzie na zasiłku macierzyńskim może Pani powrócić do swoich obowiązków) pracownika na umowę o pracę lub na zlecenie, albo zawieszenie działalności, które powoduje obowiązek wyrejestrowania z ZUS.

Zobacz też: Opt-out lekarze

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »