Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę zawiesić firmę, żeby dostać zasiłek i mieć L4?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-02-19

Mam działalność gospodarczą i prowadzę ją sama. Jestem w ciąży. Czy muszę zawiesić firmę, żeby dostać zasiłek i mieć L4?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że to, czy otrzyma Pani zasiłek chorobowy z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim zależy od tego, czy opłacała Pani składki na ubezpieczenie chorobowe, które przy działalności gospodarczej nie są obowiązkowe.

Jeśli Pani to ubezpieczenie opłacała – otrzyma Pani zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński. Jeśli Pani go nie opłacała – nie otrzyma Pani żadnych świadczeń z tytułu choroby czy urodzenia dziecka.

Przyjmując sytuację, że opłacała Pani składkę na ubezpieczenie chorobowe i otrzyma Pani zwolnienie lekarskie, to w sytuacji, gdy Pani sama prowadzi działalność – musi Pani liczyć się z tym, że przez cały okres zwolnienia nie wolno Pani wykonywać pracy zarobkowej, czyli innymi słowy – prowadzić działalności.

W sytuacji, gdy w czasie zwolnienia lekarskiego będzie Pani prowadzić działalność ZUS na podstawie art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) odbierze Pani prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest albo zatrudnienie na okres Pani zwolnienia (w przypadku, gdy urodzi już Pani dziecko i będzie na zasiłku macierzyńskim może Pani powrócić do swoich obowiązków) pracownika na umowę o pracę lub na zlecenie, albo zawieszenie działalności, które powoduje obowiązek wyrejestrowania z ZUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »