Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę brać udział w mediacji z kierownikiem w sprawie zniesławienia i mobbingu?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-10

Mam problem w pracy z moim kierownikiem (jesteśmy w konflikcie). Złożyłam do szefa pisemną informację, że jeśli zachowanie kierownika będzie nadal się powtarzać wystąpię na drogę sądową (zniesławienie i mobbing). Szef zaproponował mediację między nami, którą ma poprowadzić nasz firmowy prawnik. Czy muszę brać udział w mediacji? Czy mogę rozmawiać tylko z moim szefem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Z treści Pani pytania wynika, że pozostaje Pani w konflikcie ze swoim kierownikiem. W chwili obecnej poinformowała Pani pisemnie swojego szefa, iż o ile zachowanie kierownika nie zmieni się, wystąpi Pani na drogę sądową z uwagi na mobbing i zniesławienie. Szef zaproponował Pani mediację. Zastanawia się Pani, czy musi Pani wziąć w niej udział, a także, czy nie może mediować tylko z szefem.

W pierwszej kolejności winna Pani ustalić, czy u Pani pracodawcy obowiązuje regulamin przeciwdziałania mobbingowi, a jeżeli tak, to czy była Pani z nim zapoznawana?

O ile taki regulamin nie obowiązuje, wówczas Pani pole manewru, tj. ustalania procedur mediacji jest znaczenie większe, bowiem wówczas może Pani wskazywać, jak w Pani ocenie mediacja powinna wyglądać. Jeżeli jednak regulamin obowiązuje, wówczas winna Pani zadbać o to, by mediacje były przeprowadzone zgodnie z nim.

Jeżeli regulamin będzie przewidywał uczestniczenie zwaśnionych stron w mediacji, wówczas nie ma Pani wyjścia i musi Pani uczestniczyć w mediacji wspólnie ze swoim kierownikiem. Jeżeli regulamin nie obowiązuje, wówczas może Pani wskazać, iż o ile przewiduje Pani rozmowy z pracodawcą to jednak pod nieobecność swojego kierownika. Chodzi głównie o to, by każde z Państwa było słuchane osobno.

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, iż samo uczestniczenie w mediacji nie nakłada na Panią obowiązku zawarcia ugody i zakończenia sprawy mobbingu i zniesławienia w ten sposób. Nikt nie może Panią zmusić do zawarcia ugody.

W mojej ocenie powinna Pani jednak wziąć udział w mediacji, albowiem gdyby zdecydowała się Pani skierować sprawę do sądu, a pracodawca uznałby Pani roszczenia zawarte w pozwie, wówczas to Pani byłaby obciążona kosztami postępowania. Powyższe wynika wprost z treści art. 101 K.p.c., zgodnie z którym zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Mobbing pracodawcy wobec pracownika – gdzie i komu zgłosić mobbing?

Wydaje mi się, że w mojej pracy ma miejsce mobbing (publiczne nagany, niejednoznaczne polecenia, przydzielanie bezsensownych zadań do wykonania, wrogie spojrzenia...

 

Rozwiązanie umowy z powodu mobbingu

Mam umowę na czas nieokreślony. Od roku byłam na zasiłku chorobowym, teraz rehabilitacyjnym z powodu depresji (mobbing w pracy). Zdecydowałam się...

 

Naruszenie uprawnień osoby niepełnosprawnej przez pracodawcę

Jestem lekarzem i mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Moja niesprawność dotyczy narządu ruchu. Pracodawca w harmonogramie pracy nie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »